Felix Mendelssohn Bartholdy'nin Op. 54, Variation Sérieuses'ünde tema ve çeşitleme formu ve çeşitleme tekniği
Theme and variation form and variation technique of Variations Sérieuses, Op. 54 by feilx Mendelssohn Bartholdy
- Tez No: 550828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DAMLA YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Felix Mendelssohn Bartholdy'nin dönemin“variations brilliantes”anlayışına bir tepki olarak bestelediği Op. 54, Variations Sérieuses, Romantik Dönem'in en dikkat çekici çeşitlemelerinden biridir, çeşitleme tekniği ve formu açısından yeni ufuklar açmıştır. Mendelssohn Bartholdy hayattayken yayınlanan tek piyano çeşitlemeleri olan Op. 54, Variations Sérieuses'te, tıpkı Ludwig van Beethoven'ın geç dönem piyano sonatlarında olduğu gibi farklı kanonik ve fugal dokular, serbest çeşitleme stiliyle bir arada kullanılmıştır. Bu özellikleriyle Op. 54, Variations Sérieuses, piyanistler için yorumlanması güç, virtüozite ve farklı stillere hakimiyet gerektiren Romantik Dönem'in en önemli solo piyano eserlerinden biridir. Mendelssohn Bartholdy, Op. 54, Variations Sérieuses aynı zamanda yayıncı Pietro Mechetti'nin ricasıyla Bonn'daki bir Beethoven heykeli kampanyası için bestelemiştir. Tüm bunlar göz önüne alındığında Op. 54, Variations Sérieuses hem Mendelssohn Bartholdy'nin piyano besteciliği ve geçmişin ustaların eserlerine yaklaşımı hem de çeşitleme tekniği ile tema ve çeşitleme formunun tarihsel gelişim ve değişimi bağlamında özel bir yere sahiptir. Bu eser metni çalışmasında, esere içkin olan ve eserin ortaya çıkmasını sağlayan koşulları ortaya koymak amaçlanmıştır. Eseri, tarihsel, biyografik ve yapısal açılardan analiz ederek, Mendelssohn Bartholdy'nin çeşitleme tekniği ve formuna getirdiği kendine özgü yaklaşımı ortaya koymak hedeflenmiştir. Bu doğrultuda, çeşitleme tekniği, tema ve çeşitleme formu ve eser üzerine İngilizce ve Türkçe dillerinde literatür araştırması yapılmış, tema ve çeşitleme formunun Mendelssohn Bartholdy tarafından kullanımını anlamak üzere eser, form bakımından analiz edilmiştir. Çalışma içerisinde Mendelssohn Bartholdy'nin yaşamına dair bilgiler, öz olarak verilmiş; odağın Op. 54, Variations Sérieuses olması nedeniyle eser metninde çeşitleme tekniği, tema ve çeşitleme formu ve eserin kendisi merkeze alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Variations Sérieuses, Op. 54 composed by Felix Mendelssohn Bartholdy as a reaction to the“variations brilliantes”of the period, is not only one of the exquisite variations of the Romantic Period but also one of the important workd related to variation technique and theme and variation form. As the only piano variations published while Mendelssohn Bartholdy was alive, Variations Sérieuses, Op. 54 is comprised of free variation style together with different canonic and fugal patterns just like the late period Ludwig van Beethoven piano sonatas. Variations Sérieuses, Op. 54 is one of the most important solo piano works of the Romantic Period that required virtuosity and mastery on versatile styles which is hard for pianists to perform. Mendelssohn Bartholdy composed Variations Sérieuses, Op. 54 within the content of a campain for the Beethoven statue in Bonn as per the request of Pietro Mechetti who is also a publisher. Variations Sérieuses, Op. 54 has a special place both in Mendelssohn Bartholdy's piano writing and approach to former masters' works and within the framework of historical improvement and evolvement of variation technique and form. This text study aims to reveal the implicit and surrounding circumstances above. The musical work is analized in historical, biographical and structural aspects, thus the reveal of Mendelssohn Bartholdy's personal approach to variation technique and form is aimed. Accordingly; Turkish and English literature studies have been carried out on variation technique, variation form and the subject musical work; and the music is analized in terms of form in order to understand how Mendelssohn Bartholdy used the theme and the variation form. As the main focus will be Variations Sérieuses, Op. 54, only basic information on Mendelssohn Bartholdy's life is, yet the variation technique, theme and variation form and the musical piece itself is determined as the main subject in this text study.