Ludwig Van Beethoven'in op.24 no. 5 fa majör piyano ve keman için 'ilkbahar' sonatının formal analizi
Formal analysis of Beethoven's op.24 no.5 spring sonata form piano and violin
  1. Tez No: 469232
  2. Yazar: EBRU YERLİKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. EBRU KARAAĞAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu sonatta Beethoven şimdiye kadar keman sonatlarında olmayan bir yenilik ile ilk kez Scherzo ve Trio'yu eklemiş ve ilk kez dört bölümlü bir piyano ve keman için sonat bestelemiştir. Bunun yanında her iki enstrümana da aynı derece önem vererek bir enstrümanın baskınlığının önüne geçmiştir. Bestecinin bir önceki sonatı olan Op. 23'den farkı ortaya konularak, bu sonattan sonra yazdığı son dönem piyano-keman sonatlarına olan etkisi incelenecektir. Erken ve orta dönemleri arası geçişe denk gelen bu eserin hem keman hem piyano partisini inceleyerek, piyano ve keman repertuvarındaki öneminin ortaya koyulması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With his op. 24 it is the first time that Beethoven added the Scherzo-Trio movement to his piano and violin sonatas and composed a four-movement sonata for piano and violin. In addition, he gave the same importance to violin as piano and eliminated the dominance of one of the instruments. The differences between this sonata and his previous sonata, Op. 23 No.4, and the effect of this sonata to his later piano and violin sonata will be examined. This piece's, which was written in the transition between his early and middle periods, both piano and violin parts will be analyzed and the importance of the piece in the piano-violin repertoire will be discussed.