Bazı analjezik ilaç maddelerinin analizleri
  1. Tez No: 37902
  2. Yazar: H. NEŞE DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL YARS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
-259- 5 »ÖZET Bu çalışmada ikili ve üçlü madde karışımları içeren analjezik ilaçlarda herhangi bir ayırma uygulanmaksızın, absorbans oranları tekniği kullanılarak, doğrudan spekt- rofotometrik yöntemle miktar tayinleri yapılmıştır» Ha zırlanan standart çözeltilerle maddelerin maksimum ab sorbans gösterdiği dalga boyunda ve isoabsorptif dalga boyunda çalışılmış ve elde edilen değerlerin birbirine oranı alınarak relatif konsantrasyonlara karşı grafiğe geçirilmiştir. Çizilen lineer doğrular en küçük kareler yöntemine göre değerlendirilerek doğru denklemi çıkarıl mıştır! eğim ve intersept değerleri ilgili formüllerde yerine konarak analizler gerçekleştirilmiştir. Her bir karışımdaki çalışma için standart sapmalar hesaplanmış ve yöntem tabletlerde tayin için uygulanmıştır» Piyasa örnekleri ile yapılan çalışmalarda tablet yapımında kul lanılan diğer maddelerin yöntemi etkilemediği saptanmış ve elde edilen sonuçların farmakope sınırlarına girdiği görülmüştür,, Âyrıoa çeşitli analjezik karışımlar için de yöntem geliştirilmiştir* Çalışılan on adet karışım dan dört tanesi literatür yöntemiyle mukayese edilmiş tir, Farmakope ve literatürlerde diğer karışımların beş tanesi için herhangi bir kantitatif analize rastlanma mıştır» Âspirin-kafein karışımı için çalışma konsantrasyon aralığı j aspirin için 10-20 ug/ml, kafein için 1*5-10 ug/ml?dir“ Yöntem %6a 98-50 oranında kafein ve %50-93«02 oranında aspirin içeren karışımlara uygulanabilmektedir.»260- Asetaminofen-kafein karışımında çalışma konsantras yon aralığı asetaminofen için 1-18 /^g/ml, kafein için 1-17 Ug/ml'dir* Yöntemin %5»56-94»74 oranında asetamino fen ye %5 « 26-94 « 44 oranında kafein içeren karışımlar i- çin uygun olduğu saptanmıştır. Dipiron-kafein karışımında çalışma konsantrasyon ara lığı dipiron için 2-24yug/ml, kafein için l-lS/^g/ml1 dir» Yöntem %10-96 oranında dipiron ve %4-90 oranında kafein i- çeren karışımlarda geçerlidir» Asetaminofen-dipiron karışımında, konsantrasyon aralı ğı asetaminofen için 2-8yug/mls dipiron için 2-l6//Mg/ml'dir. Yöntem %ll-80 oranında asetaminofen ve %20-89 oranında dipi ron içeren karışımlarda analiz için uygundur. Âsetaminofen-aspirin karışımında konsantrasyon aralığı asetaminofen ve aspirinin her ikisi için 3-7® 5 ng/ mi 'dir ”Yöntem foJl-28 oranında asetaminofen ve aspirin içeren ka rışımlara uygulanabilmektedir., Asp irin-dip iron karışımında çalışma konsantrasyon ara lığı aspirin için 10-16 jıg/ra.1, dipiron için 6-26 ^ug/ml'dir. Yöntemin %28-73 oranında aspirin ve ?527-72 oranında dipi ron içeren karışımlar için uygun olduğu tespit edilmiştir* Asetaminofen-dipiron-kafein karışımında çalışma konsant rasyon aralığı dipiron için 4» 5 ug/ml ile sabit olup9 aset aminofen için 1-5*3 ^ıg/ml, kafein için 0,3-4*6 ^g/ml'dir. Yöntem %10-53 oranında asetaminofen, %3-46 oranında kafein ve %44 (sabit) dipiron içeren karışımlarda geçerlidir®-264- The concentration range used for the mixture of acetami- nophen-dipyrone-caffeine was a constant value and is 4<>4 ^ug/ml for dipyrone, 1-5 *3 p.g/m.1 for acetaminophen and 0*3- 4*6 p.gjml for caffeine* The procedure can be applied for the mixtures containing 10-53% acetaminophen,, 3-46% caffeine and 44% dipyrone* The concentration range used for the mixture of acetami- nophen-aspirin-caf f eine was a constant value and is 8 jug/ml for aspirin, 3*5-6 jug/ml for acetaminophen and 2-4*5 /ig/ml for caffeine» The procedure can he applied for the mixtures containing 22-37% acetaminophen, 12-28% caffeine and 50% as pirin* The concentration range used for the mixture of acetami- nophen-aspirin-dipyrone was a constant value and is 3 p.g/ml for acetaminophen, 3-9 ug/ml for aspirin and 8-14 yUg/ml for dipyrone* The procedure can be applied for the mixtures con taining 15-45% aspirin, 40-70% dipyrone and 15% acetaminophen, The concentration range used for the mixture of aspirin- dipyrone-caffeine was a constant value and is 2 jug/ml for caffeine, 5*4-12*6 p.g/ ml for aspirin and 5*4-12*6 ^ig/ml for dipyrone. The procedure can be applied for the mixtures con taining 27-63% aspirin, 27-63% dipyrone and 10% caffeine*
Özet (Çeviri)
-261- Âsetaminofen-aspirin-kafein karışımında çalışma konsant rasyonu aspirin için 8 /ıg/ml ile sabit olup, asetaminofen i- çin 3 »5-6 /ıg/mlj kafein için 2-4 »5 /ug/ml'dire Yöntem %22-3? oranında asetaminofen, %12-28 oranında kafein ve %50 aspirin (sabit) içeren karışımların analizi için uygundur» Âsetaminofen-aspirin-dipiron karışımında konsantrasyon aralığı aspirin için 3-9 /ıg/ml, dipiron için 8-14 /ıg/ml olup, asetaminofen için 3 jtıg/mlsde sabittir. Yöntem %15-45 oranın da aspirin, %40-70 oranında dipiron ve $15 asetaminofen (sa bit) içeren karışımların analizinde kullanılabilir. Âspirin-dipiron-kafein karışımında kafein konsantrasyonu 2 jug/ml'de sabit tutulmuştur, aspirin ve dipiron konsantras yonları 5*4-12,6 ^ug/ml'dir» Yöntem ŞS27-63 oranında aspirin ve dipiron, %10 kafein içeren karışımlarda geçerlidir.-261- Âsetaminofen-aspirin-kafein karışımında çalışma konsant rasyonu aspirin için 8 /ıg/ml ile sabit olup, asetaminofen i- çin 3 »5-6 /ıg/mlj kafein için 2-4 »5 /ug/ml'dire Yöntem %22-3? oranında asetaminofen, %12-28 oranında kafein ve %50 aspirin (sabit) içeren karışımların analizi için uygundur» Âsetaminofen-aspirin-dipiron karışımında konsantrasyon aralığı aspirin için 3-9 /ıg/ml, dipiron için 8-14 /ıg/ml olup, asetaminofen için 3 jtıg/mlsde sabittir. Yöntem %15-45 oranın da aspirin, %40-70 oranında dipiron ve $15 asetaminofen (sa bit) içeren karışımların analizinde kullanılabilir. Âspirin-dipiron-kafein karışımında kafein konsantrasyonu 2 jug/ml'de sabit tutulmuştur, aspirin ve dipiron konsantras yonları 5*4-12,6 ^ug/ml'dir» Yöntem ŞS27-63 oranında aspirin ve dipiron, %10 kafein içeren karışımlarda geçerlidir.-264- The concentration range used for the mixture of acetami- nophen-dipyrone-caffeine was a constant value and is 4<>4 ^ug/ml for dipyrone, 1-5 *3 p.g/m.1 for acetaminophen and 0*3- 4*6 p.gjml for caffeine* The procedure can be applied for the mixtures containing 10-53% acetaminophen,, 3-46% caffeine and 44% dipyrone* The concentration range used for the mixture of acetami- nophen-aspirin-caf f eine was a constant value and is 8 jug/ml for aspirin, 3*5-6 jug/ml for acetaminophen and 2-4*5 /ig/ml for caffeine» The procedure can he applied for the mixtures containing 22-37% acetaminophen, 12-28% caffeine and 50% as pirin* The concentration range used for the mixture of acetami- nophen-aspirin-dipyrone was a constant value and is 3 p.g/ml for acetaminophen, 3-9 ug/ml for aspirin and 8-14 yUg/ml for dipyrone* The procedure can be applied for the mixtures con taining 15-45% aspirin, 40-70% dipyrone and 15% acetaminophen, The concentration range used for the mixture of aspirin- dipyrone-caffeine was a constant value and is 2 jug/ml for caffeine, 5*4-12*6 p.g/ ml for aspirin and 5*4-12*6 ^ig/ml for dipyrone. The procedure can be applied for the mixtures con taining 27-63% aspirin, 27-63% dipyrone and 10% caffeine*