Investigation of the effects of folk medicinal plant Epilobium hirsutum L. on cytochrome P450 dependent and antioxidant enzymes: A molecular approach
Yerel tıbbi bitki Epilobium hirsutum L.'un sitokrom P450 bağımlı ve antioksidant enzimler üzerine etkilerinin araştırılması: Moleküler yaklaşım
  1. Tez No: 341030
  2. Yazar: SERDAR KARAKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ADALI, PROF. DR. ALAATTİN ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Epilobium sp. cinsi üyeleri dünya üzerinde geniş bir şekilde yayılmış olup 200?ü aşkın türe sahiptir. Bu cinsin bir üyesi olan Epilobium hirsutum L. analjezik, anti-mikrobiyal ve tümör hücrelerinin büyümesini önleyici özelliği ile tanınmakta ve ülkemizde alternatif ilaç olarak kullanılmaktadır. Epilobium hirsutum L.? nin farmakolojik etkisi onun sahip olduğu steroidler, taninler ve flavonoidlere dayanmaktadır. Sitokrom P450 enzimleri birçok ilaç ve kimyasalın metabolizmasından sorumludurlar. Birçok öncül karsinojen madde toksik ya da karsinojenik etki gösterebilmeleri için sitokrom P450 enzimleri tarafından metabolize edilmeleri gerekmektedir. Bu toksik etki faz II enzimleri tarafından katalizlenen konjugasyon reaksiyonları ya da antioksidan enzimler tarafından önlenebilir. Tez çalışmasının ilk kısmında EH örnekleri toplanmış olup liyofilize edilerek bitki ekstraktı hazırlandı ve aktif bileşikleri ve bunların miktarı LC-MS/MS tekniği yardımıyla saptandı. İkinci kısımda ise EH?un sulu ektresi suda çözülerek 37,5 mg ekstre/kg vücut ağırlığı/gün olacak şekilde intraperitonal yolla 3 aylık erkek Wistar Albino sıçanlara 9 gün boyunca enjekte edilerek EH? un sıçan karaciğer faz I, faz II ve antioksidan enzimler üzerinde teröpatik ve toksik etkileri araştırıldı. Bu çalışma EH? un sıçan karaciğer faz I, faz II ve antioksidan enzim aktiviteleri, mRNA ve protein ekspresyonlarının incelendiği ilk çalışma olmaktadır. Spektrofotometrik analizler EH? un sıçan karaciğer dokuları üzerine her hangi bir sitotoksik etkisi olmadığını göstermiştir (1.01-kat).
Özet (Çeviri)
The genus Epilobium sp. (Onagraceae) is widely distributed all over the world and consists of over 200 species. Epilobium hirsutum L. (EH) one of the members of this genus is known as its analgesic, anti-microbial and anti-proliferative activity and it is used in our country as an alternative medicine. The pharmacological effect of EH could be explained by the presence of polyphenolics including steroids, tannins and flavonoids in the aerial parts. Cytochrome P450s (CYPs) known as phase I enzymes have important function on the metabolism of xenobiotics including drugs and other chemicals. Several procarcinogens require metabolic activation by CYP enzymes in order to show their toxic and carcinogenic effects. This toxic effect can be eliminated by phase II enzymes known as conjugation or antioxidant enzymes. In the first part of the thesis study, EH was collected, and plant extract was prepared via lyophilisation and then active substances were identified and quantitated by LC-MS MS. In the second part of the study, the water extract of EH was dissolved in ddH2O and 37 mg extract/kg body weight/day was intraperitoneally (i.p.) injected to 4 months old male Wistar Albino rats for a period of 9 days to investigate in vivo therapeutic/toxic effects of EH on rat liver enzymes. To our knowledge, this is the first study which investigates the effects of EH on liver phase I, phase II and antioxidant enzymes activities, as well as mRNA and protein levels of those in rats. Spectrophotometric analysis of lactate dehydrogenase activity was shown that EH does not cause any cytotoxicity on rat liver (1.01-fold).