Egzos kirliliğine maruz kalan kişilerde karboksihemoglobin düzeyinin araştırılması
- Tez No: 37904
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLİN GÜVENDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
87 VI. ÖZET Mesleksel nedenlerle CO 'e maruziyetin seviyesini belirlemek amacı ile Ankara trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde görev yapan taksi şoförleri, benzin dağıtıcıları, trafik polisleri ve kontrol grubundan oluşan toplam 1 1 1 kişinin kan - COHb düzeyleri tayin edilmiştir. Kan - COHb düzeylerinin tayini için spektrofotometrik yöntem kullanılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre; taksi şoförlerinde, sigara içenlerde (n=13) ortalama % 6.75 ± 0.68 COHb, sigara içmeyenlerde (n= 7) ortalama % 4.47 ± 0.44 COHb, benzin dağıtıcılarında; sigara içenlerde (n=ll) ortalama % 7.1 1 ± 0.58 COHb, sigara içmeyenlerde (n= 9) ortalama % 5.51 ± 0.30 COHb, kontrol grubunda sigara içenlerde (n= 30) ortalama % 3.42 ± 0.16 COHb, sigara içmeyenlerde (n= 20) ortalama % 0.88 ± 4.89 COHb bulunmuştur. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucu ; 1- Taksi şoförlerinde ; sigara içen ve içmeyen grupların kan - COHb değerleri arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. ( p < 0.05 ) 2- Benzin dağıtıcılarında ; sigara içen ve içmeyen grupların kan - COHb değerleri arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. ( p < 0.05 ) 3- Trafik polislerinde ; sigara içen ve içmeyen grupların kan - COHb değerleri arasında anlamlı fark olduğu saptanmıştır. ( p < 0.01 ) 4- Kontrol grubu ; taksi şoförleri, benzin dağıtıcıları, trafik polislerinin COHb değerleri ile ayrı ayrı karşılaştırıldığında arada anlamlı fark olduğu saptanmıştır. ( p < 0.001 )
Özet (Çeviri)
88 VII. SUMMARY In this study, it is aimed at determining the blood - COHb levels of total 1 1 1 occupational persons composed by taxi drivers, gas station employees, traffic polices and control group exposed to CO in the regions which have heavy traffic load. A spectrophotometric method was used to determine blood - COHb levels. According to the results of analysis ; in taxi drivers, the mean of COHb was found to be % 6.75 ± 0.68 for smokers ( n = 13),% 4.47 ± 0.44 for nonsmokers ( n = 7 ), In gas station employees, the mean of COHb was found to be % 7.1 1 ± 0.58 for smokers ( n = 1 1 ), % 5.51 ± 0.30 for nonsmokers ( n = 9 ), in the control group, the mean of COHb was found to be % 3.42 ± 0.1 6 for smokers ( n = 30 ), % 0.88 ± 4.89 for smokers. According to the results of statistical evaluation ; 1. in taxi drivers, significant differences were found between blood- COHb levels of smoking and nonsmoking groups ( p < 0.05 ), 2. in gas station employees, significant differences were found between blood-COHb levels of smoking and nonsmoking groups ( p > 0.05 ), 3. in traffic polices, significant differences were found between blood- COHb levels of smoking and nonsmoking groups ( p < 0.01 ), 4. significant differences were also found between COHb values of the control group and the values of taxi drivers, gas station employees, and traffic polices when compared separately ( p < 0.001 ).