Türkiye'de halen etkin olarak faaliyet gösteren yasadışı sol yapılanmaların kurucu görüşlerinin mukayesesi
The comparison of opinons active illegal leftist organisations' founders in Turkey
  1. Tez No: 379105
  2. Yazar: YASİN ERGİŞİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUZAFFER ÜREKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İbrahim Kaypakkaya 1972'de kurmuş olduğu Türkiye Komünist Partisi / Marksist Leninist adlı örgüt çatısı altında yürüttüğü teorik ve politik faaliyetlerle adını duyurmuştur. Ölümünden sonra da takipçileri Marksist Leninist Komünist Parti'yi ve Maoist Komünist Parti'yi örgütleyerek Kaypakkaya'nın düşüncelerini canlı tutmuşlardır. Dursun Karataş ise 1970'li yıllarda politik faaliyete başlayarak önce Devrimci Sol sonra da Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi adlı örgütlere yön vermiştir. Her ikisi de Türkiye'ye maddi ve manevi zararlar vermiş olan örgütleri etkileyen kişilerdir. Bu çalışmada resmi makamlarca terörist örgüt sayılan oluşumların ideolojilerini canlı tutan kurucuların düşünceleri tespit edilip karşılaştırılmıştır. Kaypakkaya ve Karataş; bu tezde savundukları ideoloji, takip ettikleri amaç ve stratejiler, Kemalist devrim ilkelerine ve ulusal soruna bakış açıları, Türkiye'deki sol hareketlere yaklaşımları ve devrimci duruşları yönünden ele alınmıştır. Marksizm-Leninizm-Maoizmi esas alan Kaypakkaya hem Kemalizm ve ulusal soruna yaklaşımları hem de ideolojisinden ödün vermemesiyle radikal bir portre sergilemiştir. Marksizm-Leninizmi esas alan Karataş ise Kaypakkaya kadar net olmasa da belli ölçüde Kemalizm ve ulusal soruna eleştirilerde bulunmuştur. Karataş öncülüğünü yaptığı sansasyonel eylemlerle öne çıkarken Kaypakkaya daha çok düşünceleri ve devrimci duruşuyla önem kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
İbrahim Kaypakkaya (1949-1973) has been one of the leading figures of 68 generation for the activities conducted under Turkish Communist Party/Marxist Leninist which he founded illegal organization in 1972. After his death, his followers kept their leader's thoughts alive by organizing Marxist-Leninist-Communist Party and Maoist Party. On the other hand Dursun Karataş (1995-2008) has begun his political actions in 1970s. Firstly he led the Revolutionist Left Party, then the Revolutionist People Salvation Party which are both illegal organizations. Both of those had an effect on organizations which harmed Turkey in tangible and intangible means. In this study, leaders' thoughts keeping ideologies of foundations which are deemed to be terrorist organizations by officials, were focused. Then these thoughts were compared within objective and criticizing approach. In order to reach these results; theses, books, periodicals and internet sources were made use of. İbrahim Kaypakkaya and Dursun Karataş were assessed in terms of ideologies defended, aim and strategies followed, views about Kemalism and national matters, individual approaches to left wing in Turkey and revolutionist stands. Kaypakkaya depending on Marxism-Leninism-Maoism has emerged as a powerful image with a radical approach to Kemalism and national issues as well as being loyal to his ideology. Karataş depending on Marxism-Leninism has criticized Kemalism and national issues to a certain point so clear as Kaypakkaya. Kaypakkaya rather than Karataş has become the symbol of communist revulotionism in Turkey