Yerel halkın turizmin etkileri ile ilgili algı ve beklentileri: Edirne İli üzerine araştırma
The expectations and perceptions of local people regarding tourism impacts: An investigation upon Edi̇rne province
- Tez No: 379106
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Turizmin geliştirilmesi düşünülen bölgede yerel halkın turizmden beklentileri ve turizmi algılaması, turizm gelişimi, turizm politikası veyahut programlarını ve yatırımlarını desteklemediği durumlarda turizm gelişimine yönelik tüm geliştirici politikalar uygulamada başarısız veya etkisiz olabilir. Bu nedenle turizmin etkilerinin yerel halk tarafından nasıl algılandığı ve yerel halkın beklentilerinin ne düzeyde olduğu önemlidir. Bu bağlamda yapılan bu araştırmanın temel amacı, Edirne yerli halkının turizme karşı algı ve beklentilerini ölçmektir. Bu temel amaç kapsamına, Edirne'de yaşayan halkın yerli halkın sahip oldukları farklı demografik ve kişilik özelliklerine bağlı olarak turizmin etkileri ile ilgili algı ve beklentileri arasında bir farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırmada veri toplama tekniği olarak anket tekniğinden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS istatistik programı yardımıyla, araştırmanın amacına uygun istatistiksel teknikler yardımıyla analiz edilmiştir. Edirne'de ikamet eden 750 kişi üzerinde yapılan araştırma sonucunda, yerel halkın turizmin etkileri üzerine olan beklentilerinin algılarından daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ayrıca demografik özelliklerden yaş, gelir ve eğitim değişkenleri ile yerel halkın turizmin etikleri ile ilgili beklenti ve algıları arasında farklılık olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
All the improving policies aiming to develop tourism sector might be unsuccessful and ineffective when the local poeple's perceptions and expectations of any regions where tourism is the one of the main industries, do not support the investments, tourism policies and programs. Therefore how local people perceive the effects of tourism and on which level they have the expectations is crucial for the region. Within this context, the main purpose of this research is to measure the perceptions and expectations of local people who resides in Edirne for tourism. It is also investigated whether the perceptions and expectations for tourism of that people differentiate according their demographical characteristics. The questionnaire tecnique has been used as data gathering method. The obtained data has been analyzed with SPSS program. According to the results gathered from the research conducted on 750 people who resides in Edirne, it has been established that the expectations of people for tourism is higher than their perceptions. Besides some differencies among their perceptions and expectations of local people have been identified according their age, income and education levels.