Özel hastanelerde çalışan hemşirelerin mesleki gelişimlerine ilişkin algı ve beklentileri üzerine bir alan araştırması (silivri örneği)
A field study of perceptions and expectations about professional development of nurses working in private hospitals (applied in si̇li̇vri̇)
- Tez No: 379104
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATİLA HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, özel hastanelerde çalışan hemşirelerin mesleki gelişimlerine ilişkin algı ve beklentilerini saptamaktır. Verilerin toplanmasında ilgili literatürden yararlanılmıştır. Ayrıca anket uygulaması yapılmıştır. Uygulanan ankette üç kişisel bilgi, on sekiz mesleki gelişime ilişkin algı ve on sekiz beklentiden oluşan kişisel görüş saptamaya yönelik soru bulunmaktadır. Anketler Silivri'de değişik üç özel hastanede görev yapan elli beş hemşireye uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler SPSS 18,0 programına yüklenmiş bu doğrultuda SPSS programında elde edilen frekans % dağılım, faktör test yapılarak değişkenler arası yani mesleki gelişimin algısal ve beklenti sel düzeylerinin ilişkilendirilmesi üzerine kurulan varsayımların geçerliliği incelenmiştir. Özel hastanelerde görev yapan hemşirelerin mesleki gelişimlerine ilişkin algılarının genel anlamda katılmadıkları yargılardan oluştuğu ve mesleki ilişkin beklentilerine yönelik yargıları hakkında da kararsız kaldıkları dikkat çekmektedir. Yine çalışma sonuçları incelendiğinde eğitim düzeyinin, yaş ortalamasının ve mesleki kıdemin özel hastanelerde görev yapan hemşirelerin mesleki gelişimlerine ilişkin algıları zayıflattığı ve beklentileri de aynı yönde belirsizleştirdiği öngörüsü ortaya çıkmaktadır. Bu noktada eğitim seviyesini yükselten, mesleki kıdemi artan ve yaşı ilerleyen hemşirelerin mesleki gelişimleri ile algıları değişerek olumlu olacak ve beklentileri de aynı yönde belirleyici bir anlam kazanacaktır. Bu araştırmanın sağlık sisteminin önemli unsurlarından bir olan özel hastanelerde çalışan hemşirelerin alanlarında yeterli hale gelmelerine katkıda bulunacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the perceptions and expectations about professional development of nurses working in private hospitals. Related literature was used to collect data. Questionnaires were also used. In these questionnaires there were 3 personal information questions, 18 questions based on the perceptions of professional development and 18 questions to determine personal opinion. Questionnaires were given to 55 nurses working in three different private hospitals in Silivri. The data from these questionnaires was installed into SPSS 18.0 software. In this respect, dispersion frequencies obtained with SPSS and factors between variables were tested and also the validity of the assumptions found on the levels of professional development and anticipatory perceptional correlate were examined. In conclusion, it is clear from this study the perceptions and professional development of nurses working in private hospitals consists of the judgements that they do not generally agree and they are also hesitant about their professional expectations. When we examine the results of the study, we can see the level of education and the average age of nurses working in private hospitals weaken the prediction of expectations. At this point if the nurses raise their level of education and professional seniority, they will gain a positive sense of expectations. This study is expected to contribute to nurses proficiency as one of the most important parts of the private hospital health system.