Ko-trimoksazol'ün plazma konsantrasyonunun yüksek basınçlı sıvı kromotografisi (HPLC) yöntemiyle tayini
- Tez No: 37917
- Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ABACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
VI. ÖZET Bu çalışmada kobaylara in-vivo olarak uygulanan ko-trimoksazol'ün (Trimetoprim (TMP) : Sulfametaksazol (SMZ) oranı 2.29 : 11.46 mg olacak şekilde) plazma kon santrasyonları Y.B.S.K. yöntemi ile tayin edilmiştir. Buna göre uygulanan dozlar itibari ile 2.48 ± 0.48 ug/ml TMP, 28.58 ±1.1 \tg/ mi SMZ ve TMP:SMZ oranı 1:13.9 ± 2.12 olarak bulunmuştur. Ko-trimoksazol için in- vitro ortamda veya vücut sıvılarında en yüksek sinerjistik etkileşme TMP/SMZ oranı 1 :20 olduğu zaman elde edilmektedir. Bu çalışmadaki eldelenen oran ortalama olarak 1:13.9 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY An in-vivo study was designed to determine the plasma concentrations of Co- trimoxazole in rats by using HPLC methods. (The drug ratio for trimethoprim (TMP) and sulphamethoxazole (SMZ) was 2.29:11.46 mg.) According to that dose ratio, the plasma levels were estimated 2.48 ± 0.48 ng/ml for TMP and, 28.58 ±1.1 \ig/ml SMZ. The new dose ratio was found as 1:13.9 ±2.12. Theoritically, to obtain a strong bactericidal effect for Co-trimoxazole the ratio has to be 1:20 (TMP:SMZ) in vivo and in-vitro mediums for synergism.