İntrauterin inseminasyon yapılan hastalarda lökosperminin sonuçlar üzerine etkisi
The effect of leucospermia on the results of intrauterine insemination
  1. Tez No: 379190
  2. Yazar: SAİME YELİZ HİSİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAZLI DEMİRTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İnfertilite üreme cağındaki çiftlerin %10-15'ini etkilemektedir. Normalde her ovulatuar siklusta yalnızca %25 gebelik şansı bulunmakta olup, bu şans 3 ayda %57, 6 ayda %72, 12 ayda %85 ve 24 ayda %93 olarak kabul edilmektedir. Kadınlarda fertilite 20-25 yaşlarında pik yapar, 35 yaşından sonra kaliteli oosit yapımı azalır ve 40 yaşından sonra minimaldir. İnfertil çiftlerin etyolojisinde %40-55 oranında kadın faktör, %25-40 oranında erkek faktör, %10 oranında hem kadın hem de erkek faktör bulunurken %10 oranında ise neden açıklanamamaktadır. İntrauterin inseminasyon infertilite kliniklerinde yaygın olarak kullanılan popüler bir tedavi yöntemidir. İntrauterin inseminasyonun basit, uygulamasının kolay olması, pahalı olmaması ve morbidite oranlarının da diğer yardımcı üreme tekniklerine gore oldukça düşük olması üstünlükleri arasında yer almaktadır. İntrauterin inseminasyonun hasta grubu genel olarak servikal faktör, ovulatuar disfonksiyon ile erkek subfertilitesi ve açıklanamayan infertilite hastalarından oluşmaktadır. Semende lökosit varlığı erkek infertilitesinin bir nedeni olarak suçlanmıştır. Sperm motilitesini azalttığı ve oositi dölleme yeteneğini azalttığı ileri sürülmüştür. Lökositosperminin fertilizasyon üzerine etkisinin açık olmadığı görülmektedir. Bu calışmadaki amacımız intrauterin inseminasyon yapılan olgularda lökosperminin inseminasyon sonucu üzerinde etkisi olup olmadığını araştırmak idi.
Özet (Çeviri)
İnfertility effects 10-15% of couples in the reproductive age. Fertility peaks at 20-25 ages in women, and high quality oocyte production reduces after age 35. In the etiology of infertility the women contibutes 40-55%, the man factor is 25-40%,and 10% combined factors. 10% of infertility cannot be explained. Intrauterine insemination is a technique which is widely used in infertility clinics. İntrauterine insemination is a simple, cheap easily reproduceable technique and has low morbidity. Intrauterine inseminastion is prefered in cases of servical factor, male subfertility, ovulatory dysfunction and inexplicable infertility cases. Leucocyte in the semen has been blamed as a factor that cases infertility. The effect of leucospermia on fertilization is not clear. Our aim was to study the effect of leucospermia on the results of intrauterine insemination.