Astımlı olgularda sigara kullanımının yoğunlaştırılmış soluk havası örneklerindeki sisteinil lökotrien düzeylerine etkisi
The i̇mpact of tobacco smoki̇ng on the levels of cystei̇nyl leukotri̇enes i̇n exhaled breath condansate i̇n asthma pati̇ents
- Tez No: 379199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL DORUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Astım hava yolunun kronik inflamatuar hastalığıdır. Astımda tedavinin amacı hava yollarındaki bu inflamasyonu kontrol altına almaktır. Lökotrienler astım patogenezinde önemli rolleri olan mediatörlerdir. Çok güçlü bronkokonstrüktör etkileri olan sisteinil lökotrienler astımlı hava yollarında akut ve kronik yapısal bozukluklara neden olabilecek biyobelirteçlerdir. Aktif ya da pasif sigara içiciliği, astımlılarda akciğer fonksiyonlarındaki bozulmanın şiddetlenmesine, astım semptomlarında ve ciddiyetinde artışa yol açmaktadır. Bu durum tedavi etkinliğinin azalmasına ve astım kontrolünün zorlaşmasına neden olmaktadır. Soluk havasında inflamatuar belirteçlerin ölçümü noninvaziv bir yöntemdir ve hava yolu inflamasyonunun patogenezinin gösterilmesinde kullanılabilir. Çalışmamızın amacı astımlı olgularda sigara içiminin yoğunlaştırılmış soluk havasındaki (EBC) lökotrien D4 ve lökotrien E4 düzeylerine etkisini belirlemektir.Astım kontrol testine göre kontrol altında olan 30 sigara içen ve 29 sigara içmeyen astımlı olgu ve 29 sağlıklı kontrol olmak üzere toplam 88 olgu prospektif olarak çalışmaya alındı. Tüm katılımcılara SFT ve EBC örnekleri toplandı (EcoScreen, Jager, Hoechberg, Germany). Astımlı hastalara AKT, sigara içenlere Fagerström nikotin bağımlılık testi uygulandı. EBC örneklerinde lökotrien D4 (LTD4)ve lökotrien E4 (LTE4) düzeyleri ölçüldü.Çalışmamızda EBC'de LTD4 düzeyleri sigara içen astımlılarda diğer gruplara göre anlamlı olarak yüksek iken kontrol ve sigara içmeyen astımlılarda benzerdi. LTE4 düzeyleri hem sigara içen hem de sigara içmeyen astımlılarda kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu, sigara içen ve içmeyen astımlılarda benzerdi. SFT parametreleri açısından gruplar karşılaştırıldığında FEV1/FVC, MMEF ve MMEF yüzdeleri açısından, sigara içen astımlı olgu grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı farklılık saptandı. LTD4 ve LTE4 düzeyleri ile SFT parametreleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde sigara içen astımlılarda LTE4 düzeyi ile FEV1/FVC oranı arasında anlamlı negatif ilişki olduğu saptandı.LTD4 düzeyleri sigara içen astımlılarda diğer gruplardan anlamlı olarak yüksekti. Sigara içen astımlı hastaların tedavilerine LTD4'ün bağlandığı Cyst LT1 reseptörünü spesifik olarak bloke eden Cyst LT1 reseptör antagonistlerinin eklenmesinin faydalı olabileceği ve bu konuda klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTAsthma is a chronic inflammatory disease of the airway. The aim of the treatment is to achieve control in inflammation. Leukotrienes are one of the key mediators in pathogenesis of asthma. Cyst LT?s are potent bronchoconstrictors and these mediators may have a important role in acute and chronic structural changes. Smoking, both active and passive, is associated with accelerated decline of lung function in asthma, increases asthma severity and results in more frequent symptoms. Tobacco smoking makes asthma more difficult to control and poorly responsive to treatment. Evaluating biomarkers in exhaled breath condensate (EBC) is noninvasive and may be useful to reflect pathogenesis of airway inflammation. The aim of this study was to assess the impact of tobacco smoking on the levels of LTD4 and LTE4 in EBC.Thirty smoker and 29 nonsmoker asthma patients who were in control according to Asthma Control Questionnaire (ACQ) and 29 healthy controls were included in study prospectively. PFT were performed and EBC (EcoScreen, Jager, Hoechberg, Germany) was collected from all cases. ACQ performed to asthma patients and FDNT performed whom smoking. The levels of LTD4 and LTE4 were measured in EBC.The levels of LTD4 were found significantly higher in smoking asthma patients than nonsmoking asthma patients and control groups. There was no difference in LTD4 levels between nonsmoking asthma and control groups. The levels of LTE4 were found significantly higher in both smoking and nonsmoking asthma patients than in control group. There was no difference in LTE4 levels between smoking and nonsmoking asthma groups. When we compared the groups there was a statistically significant difference between smoking asthma group and control groups in FEV1/FVC, MMEF and MMEF percent. When the relationship between LTD4 and LTE4 levels and RFT parameters evaluated, in smoking asthma group there was a significant negative correlation between LTE4 levels and FEV1/FVC ratio.LTD4 levels were significantly higher in smoking asthma group than the other groups. This result suggest that LTD4 binding Cyst LT1 receptor specific blocker agents might be useful in smoking asthma patients and clinical studies are required in this issue.