Astım atağıyla takip edilen hastaların yaş gruplarına göre klinik özellikleri
Clinical features of patients followed with asthma attacks according to age groups
- Tez No: 248824
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET KANAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Astım atağı nedeniyle yatırılarak tedavi edilen astım hastalarının demografik özellikleri ve astım hastalığıyla ilişkili klinik parametreleri bir anket formu yardımıyla değerlendirilerek ataklarda rol oynadığı bilinen çeşitli risk faktörlerinin yaş gruplarına göre atak ağırlığındaki belirleyiciliği ve ilişkisi araştırıldı.Bu kesitsel tanımlayıcı çalışmaya astım atağı tanısıyla izlenen 72'si kadın olmak üzere toplam 80 hasta dahil edildi.Olgular 65 yaş altı (n:36; 52.5±7.6) ve üstü (n:44; 72.5±5.2) olmak üzere 2 gruba ayrılarak değerlendirildi.Hastaların yaş, cinsiyet, meslek, eğitim durumu, sosyoekonomik durum, sigara, yaşadığı evin tipi, ısınma tipi, astım başlangıç yaşı ve astım süresi, atopi, sinüzit, alerjik rinit, ürtiker varlığı ve süresi, ilaç alerjisi, besin alerjisi, ek hastalıklar, son 1 ay ve 3 ay içindeki tedavi durumu, atak nedeni, yatış süresi, astım nedeniyle son 1 yıl içinde acil servis ve hastaneye yatış sayısı, astım nedeniyle yaşamı boyunca toplam hastaneye yatış sayısı sorgulanarak kaydedildi. Astım atağı ve astım ağırlık dereceleri belirlendi. Hastaların yatış ve çıkışta solunum fonksiyon testleri ve arter kan gazları alındı.Genel olarak orta-ağır derecede astıma sahip olma, atopik hastalıklardan sinüzit demografik özelliklerden eğitim düzeyi, ev tipi, ısınma tipinin yatış süresi, son 1 yılda acile ve hastaneye yatış sayısı, toplam hastaneye yatış sayısından herhangi birini etkilediği tespit edildi. Genel olarak atak şiddeti ağır olan hastaların daha ileri yaşta olduğu ve atak nedeniyle yatış sürelerinin daha uzun olduğu ayrıca bu hastalarda osteoporoz oranının daha fazla olduğu tespit edildi. Ayrıca yaş arttıkça yatış süresinin arttığı tespit edildi. 65 yaş üstü hastalarda atak ağırlığı ile osteoporoz varlığı, moulds-2 cilt pozitifliği, son 1 aydaki teofilin kullanımının atak ağırlığını artırdığı tespit edildi. 65 yaş üstünde astım ağırlığından bağımsız olarak atak şiddetinin daha ağır olduğu tespit edildi. Yaşlı hasta grubunda eğitimsizlerde, müstakil evde yaşayanlarda, soba ile ısınanlarda, orta-ağır derecede astımı olanlarda yatış süresi, hastaneye son 1 yılda yatış sayısı ve acil başvuru sayısı ile toplam hastaneye yatış sayısından herhangi birinin arttığı tespit edildi. 65 yaş altındaki hastalarda yukarıda sayılan parametreler arasında istatistiksel anlamlı ilişki tespit edilmedi.Sonuç olarak; astımlı hastalarda atak ağırlığını artırdığını tespit ettiğimiz düşük eğitim düzeyi, soba kullanımı, orta-ağır derecede astım, enfeksiyonların varlığı gibi durumların astımla ilgili hastane başvurularını artırması nedeniyle poliklinik kontrollerinde bu faktörlerin daha dikkatli sorgulanması, hastalara klavuzlarda belirtilen koruyucu önlemler konusunda bilgi verilmesi atak şiddeti ve hastane başvurularını azaltabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Clinical Features of Patients Followed with Asthma Attacks According to Age GroupsDemographic features of the asthma patients hospitalised for an asthma attack and their clinical parameters related to asthma were assessed via a questionnaire so as to investigate the determination and the relationship of various risk factors known to play a part in attacks according to age groups.Eighty patients (72 females) who were hospitalized for an asthma attack were included in this cross-sectional, analytic study. Patients were examined in two separate groups; less than 65 years old (n:36; 52.5±7.6) and higher than 65 years old (n:44; 72.5±5.2).By questioning age, sex, profession, educational status, socioeconomic status, smoking, type of the home lived, type of heating system, initial age and duration of asthma, atopy, sinusitis, allergic rhinitis, existence and duration of urticaria, drug allergy, food allergy, additional diseases, treatment status in the last 1 and 3 months and cause of attacks of the patients, the effects of these factors, duration of hospital stay, the number of admittances to the emergency and hospitalization due to asthma in the last year and the number of all hospital stays over long-life period were investigated in all patients in general and in both age groups separately. Severity of asthma and asthma attacks were identified. Pulmonary function tests of the patients on the admittance and discharge and the parameters of arterial blood gases were recorded, as well.Having moderate-severe asthma in general, sinusitis from atopic diseases, educational level from demographic features, type of the home, and type of heating system were determined to affect duration of hospital stay, the number of admittances to the emergency and the hospital in the last year and any of total hospital stays. It was detected that patients with severe attacks are older in general, and the duration of their hospital stay is longer because of attacks, and that the rate of osteoporosis is also higher in these patients, further, duration of hospital stay was determined to increase as age rate increases.The existences of the severity of attacks in patients over 65 and osteoporosis, mould-2 skin positivity and the use of theophylline in the last 1 month were found to increase the severity of attacks. As independent of the severity of asthma, the severity of attacks was determined to be more severe in patients over 65. From the older age group, in those uneducated, living in detached homes heated with stoves and those with moderate-severe asthma, any of duration of hospital stay, the number of hospital admittances in the last year, the number of applying to emergency, as well as the number of total hospital stays were found to be increased. In patients under the age of 65, among the parameters mentioned above, no statistically significant associations could be determined.In conclusion; we have considered that in asthma patients, because of some features such as low education level, living in detached homes heated with stoves, modereate-severe asthma and existence of infections that were determined to increase the severity of asthma attacks, thorough investigation of these factors during outpatient controls and education of the patients about preventive measures addressed in the guidelines may aid to decrease the severity of asthma attaks and the number hospital admittance.