Adana pediatrik alerji (ADAPAR) doğum kohort çalışmasının 12.yıl verileri değerlendirilmesi
Evaluation of 12th year data of adana pediatric allergy (ADAPAR) birth cohort study
  1. Tez No: 843467
  2. Yazar: HÜSEYİN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Adana Pediatri Alerji (ADAPAR) 12. Yıl Verilerinin Değerlendirilmesi amacıyla Adana ilinde Şubat 2010'den Şubat 2011 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Hastanesi'nde doğan bebekleri doğumdan 12 yaşına kadar takip ederek atopik dermatit, astım bronşiale, alerjik rinit ve konjuktivit, besin alerjisi, ilaç alerjisi gelişip gelişmediği; hastalıkların prevalansının ve ilişkili risk faktörlerinin tespit edilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntemler: Her katılımcının ebeveynlerinden kayıt sırasında sözlü bilgilendirilmesi yapılmış ve yazılı olarak bilgilendirilmiş onamı alındı. Çalışmaya alınan çocukların ailesine telefon yoluyla ulaşılmıştır. Araştırmaya toplam 481 çocuk katılmıştır.125 hastanın tetkikleri yapılıp. 356 hastaya sadece anket uygulanmıştır. Anne ve bebeğin kimlik bilgileri, bebeğin doğum tarihi, adres ve telefon numarası kaydedildi. Bebeğin prenatal ve natal doğum öyküsü sorgulanarak gestasyon haftası, doğum şekli, doğum APGAR skoru, cinsiyeti ve doğum kilosu, annede babada kardeşlerde alerji durumu, gebelikte ve/veya öncesinde sigara kullanımı, ev içinde sigara kullanımı, gebelikte enfeksiyon öyküsü, gebelikte antibiyotik, vitamin, folik asit kullanımı, ailede atopik hastalık varlığı, anne ve babanın eğitim durumu, ailenin sosyoekonomik düzeyi, ev şartları (ev içi yaşayan kişi sayısı, rutubet, hayvan besleme) kayıt formuna kaydedildi. Araştırmaya katılan katılımcılara fizik muayene, anket, kan örneği, deri prick testi (DPT), solunum fonksiyon testi (SFT) ve phadiatop tetkiki yapılması planlandı. Anket astım, alerjik rinit ve atopik dermatit(AD) ile ilgili bilgileri, Uluslararası Astım ve Çocuklukta Alerjiler Çalışması anketinden alınan doğrulanmış soruları içeriyordu. Başlıca aeroalerjenlerin ağaç karışımının, küf karışımının, polen karışımının, Dermatophagoides pteronyssinus ve D. farineave ticari olarak temin edilebilen ekstreleri kullanılarak bir DPT testi yapıldı. Ortalama endurasyon çapı ≥3mm olan sonuçlar negatif kontrole kıyasla pozitif olarak kabul edildi. Ayrıca öykü ve/veya fizik muayeneye ek olarak SFT ve phadiatop düzeyi ölçümleri yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 481 hasta katıldı. Çalışmaya alınan hastaların 259'u (% 54) erkek, 222'si (% 46) kızdı. Yaş ortalamaları 12,04±0,20 idi. Hastaların gebelik öncesi durumları incelendiğinde, 67 (% 13,9) hastada evde sigara kullanımı olduğu, hastaların 72'sinin (% 16) annesinin 204'ünün (% 42,4) babasının evde sigara kullandığı görüldü. 11 (% 2,2) hastanın ise anannesinin gebelik öncesi sigara kullanımı olduğu görüldü. Hastaların 405'inin (% 84,2) annesinin folik asit ve vitamin kullandığı görüldü. 400 (%83,2) hastanın annesinin gebelik süresince herhangi bir enfeksiyon geçirmediği, 47 (% 9,8) annenin gebelik süresince idrar yolu enfeksiyonu geçirdiği görüldü. 58 (% 12,1) hastanın evinde gebelik süresince sigara kullanımının olduğu belirlendi. Hastaların 302'sinin (% 62,8) sezaryen ile, 179'unun (% 37,2) ise normal vajinal yolla doğduğu belirlendi. 69 (% 62,8) hastanın doğum haftası 37'den küçük, 69 (% 14,3) hastanın ise doğum ağırlığı 2500 gramın altındaydı. Hastaların 441'inin (% 91,7) annesinin doğum öncesi şehirde yaşadığı görüldü. 315 (% 65,5) hastanın doğum öncesinde yaşam alanı soba ile 108 (% 22,5) hastanın yaşam alanı ise klima ile ısınmaktaydı. 427 (% 88,8) hastanın doğum öncesi yaşam alanı güneş alırken, 72 (% 15) hastanın evinde rutubet olduğu öğrenildi. 29 (% 6) hastanın ise doğum öncesinde yaşam alanında evcil hayvan bulunduğu belirlendi. Tüm hastaların % 22,5'inin (n=108) ebeveynleri arasında akrabalık olduğu belirlendi. 16 (% 3,3) hastada astım, 19 (% 4) hastada alerjik rinit, 25 (% 5,2) hastada alerjik dermatit mevcuttu. 162 (% 33,7) hasta 6 aydan daha kısa süre anne sütü ile beslenirken, 270 (% 56,1) hastanın doğumdan sonraki 6 ay içinde formül mamaya başladığı belirlendi. Yaşamın ilk yılında 122 (% 25,4) hastada wheezing, 41 (% 8,5) hastada zatüre görüldü. Hastaların 12 yaşına gelinceye kadarki süreçte; 82 (% 17,0) hastada atopik dermatit, 27 (% 5,6) hastada alerjik nezle, 12 (% 2,5) hastada doktor tanılı astım olduğu görüldü. Çalışmamızda tanılı astımlı hastalarda görülen atopi oranı yüksekti. Hastaların phadiotop değerleri ortalaması atopisi olanlarda (10,73±26,22) atopisi olmayanlardan (0,19±1,44) daha yüksek olarak değerlendirildi Astımı olmayan hastalarda alerjik dermatit görülme oranı astımı olanlardan alerjik riniti olmayan hastalarda alerjik dermatit görülme oranı, alerjik riniti olanlardan daha yüksek bulundu. Anne-babası akraba olan hastalarda görülen alerjik rinit oranı akrabalık bulunmayan hastalarda görülen alerjik rinit oranından daha yüksek olduğu görüldü. Alerjik dermatit olmayan hastalarda görülen alerjik rinit oranı alerjik dermatit olan hastalarda görülen alerjik rinit oranından daha yüksek olduğu görüldü. Alerjik dermatit olmayan hastalarda astım görülme oranı alerjik dermatit olan hastalarda astım görülme oranından daha yüksek bulunmuştur. Atopik dermatit olan hastalarda astım görülme oranı daha yüksek bulundu. Sonuç: Çalışmamız, atopi ile astım, besin alerjisi, alerjik dermatit, atopik dermatit arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Atopisi olan çocuklarda phadiotop değerlerinin yüksek olduğu ve astımla uyumlu olduğu tespit edilmiştir. Alerjik dermatit, alerjik riniti olmayan hastalarda daha sık görülürken, alerjik riniti olanlarda bu oran daha yüksekken, akrabalık ilişkisi bulunan ebeveynlerin çocuklarında alerjik rinitin daha sık görüldüğü dikkat çekici bir sonuç olarak öne çıkmaktadır. Alerjik nezle tanısı alan hastalarda alerjik rinit oranı da istatistiksel olarak anlamlıdır. Son olarak, phadiotop pozitif hastalarda astım oranının daha yüksek olduğu, bu ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olmasa da phadiatop pozitif hastalarda alerjik temelli astımın daha yüksek sıklıkta görülebileceği öne sürülmektedir. Bu sonuçlar, atopi, alerjik dermatit, alerjik rinit ve astım arasındaki karmaşık ilişkileri daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In order to evaluate the 12th-year data of Adana Pediatric Allergy (ADAPAR), we aimed to follow babies born at Çukurova University Medical Hospital in Adana from February 2010 to February 2011 up to the age of 12, to determine the prevalence of diseases such as atopic dermatitis, bronchial asthma, hay fever, food allergies, allergic rhinitis, drug allergies, and similar conditions, and to identify associated risk factors. Materials and Methods: Verbal information was provided to the parents of each participant at the time of registration, and written informed consent was obtained. A total of 618 families were contacted by telephone, and 481 children participated in the study. Investigations were conducted for 125 of the patients, while 356 patients only underwent a survey. A family history of allergies was obtained from the families of all 481 participants. The identification information of the mother and baby, the baby's date of birth, address, and telephone number were recorded. The prenatal and natal birth history of the baby was investigated, including gestational weeks, mode of delivery, birth APGAR score, gender, birth weight, family history of allergies in the mother, father, and siblings, accompanying diseases during pregnancy, smoking during pregnancy and/or before pregnancy, indoor smoking, infection history during pregnancy, use of antibiotics, vitamins, and folic acid during pregnancy, presence of atopic diseases in the family, the educational status of the mother and father, the socioeconomic level of the family, and home conditions (number of people living in the house, humidity, pet ownership) were recorded on the registration form.The plan for participants in the research included a physical examination, a questionnaire, blood samples, skin prick tests (SPT), pulmonary function tests (PFT), and phadiatop testing. The questionnaire included information related to asthma, allergic rhinitis, and Atopic Dermatitis (AD), containing validated questions from the International Study of Asthma and Allergies in Childhood (ISAAC) questionnaire. A skin prick test was conducted using the main aeroallergens, a tree mix, a mold mix, a pollen mix, and commercially available extracts of Dermatophagoides pteronyssinus and D. farinae. Results with an average wheal diameter of ≥3mm were considered positive compared to the negative control. In addition to history and/or physical examination, PFT and phadiatop level measurements were also performed. Results: The study involved 481 patients, of which 259 (54%) were male and 222 (46%) were female. The average age of the patients was 12.04±0.20 years. When the pre-pregnancy conditions of the patients were examined, it was found that 67 (13.9%) patients had exposure to household smoking, with 72 (16%) mothers and 204 (42.4%) fathers of the patients being smokers at home. Additionally, 11 (2.2%) patients had maternal grandmother's smoking history before pregnancy. It was observed that 405 (84.2%) patients' mothers used folic acid and vitamins, while 400 (83.2%) patients' mothers did not experience any infections during pregnancy. However, 47 (9.8%) mothers had urinary tract infections during pregnancy. Furthermore, it was noted that 58 (12.1%) patients were exposed to household smoking during pregnancy. Regarding the mode of delivery, 302 (62.8%) patients were born via cesarean section, and 179 (37.2%) were born via normal vaginal delivery. 69 (14.3%) patients were born before 37 weeks of gestation, and 69 (14.3%) had a birth weight below 2500 grams. Of the patients, 441 (91.7%) had mothers who lived in urban areas before birth. 315 (65.5%) patients' living spaces were heated with a stove, and 108 (22.5%) patients' living spaces were heated with air conditioning. It was found that 427 (88.8%) patients' living spaces received sunlight, and 72 (15%) patients' homes had humidity. Regarding living conditions, 29 (6%) patients had pets in their living spaces. It was determined that 22.5% of all patients (n=108) had a family history of consanguinity. As for medical history, 16 (3.3%) patients had asthma, 19 (4%) had allergic rhinitis, and 25 (5.2%) had allergic dermatitis. In terms of feeding practices, 162 (33.7%) patients were breastfed for less than 6 months, while 270 (56.1%) started formula feeding within 6 months of birth. During the first year of life, 122 (25.4%) patients experienced wheezing, and 41 (8.5%) had pneumonia. In the period until the patients reach the age of 12; It was observed that 82 (17.0%) patients had atopic dermatitis, 27 (5.6%) patients had allergic rhinitis, and 12 (2.5%) patients had doctor-diagnosed asthma. In our study, the rate of atopy in diagnosed asthmatic patients was higher. The mean phadiotop values of patients with atopy (10.73±26.22) were found to be higher than those without atopy (0.19±1.44). In patients without asthma, the rate of allergic dermatitis was higher than in those with asthma, and in patients without allergic rhinitis, the rate of allergic dermatitis was higher than in those with allergic rhinitis. It was observed that the rate of allergic rhinitis in patients whose parents were consanguineous was higher than in patients without consanguinity. The rate of allergic rhinitis in patients without allergic dermatitis was higher than in patients with allergic dermatitis. The rate of asthma in patients without allergic dermatitis was higher than in patients with allergic dermatitis. Patients with atopic dermatitis had a higher rate of asthma. Conclusion: Our study reveals a strong relationship between atopy and asthma, food allergy, allergic dermatitis, atopic dermatitis. It has been determined that phadiotope values are high in children with atopy and are compatible with asthma. While allergic dermatitis is more common in patients without allergic rhinitis, this rate is higher in those with allergic rhinitis, and a remarkable result is that allergic rhinitis is more common in children of consanguineous parents. The rate of allergic rhinitis in patients diagnosed with allergic rhinitis is also statistically significant. Finally, it is suggested that the rate of asthma is higher in phadiatop positive patients, and although this relationship is not statistically significant, allergic-based asthma may be seen with a higher frequency in phadiatop positive patients. These results will help us better understand the complex relationships between atopy, allergic dermatitis, allergic rhinitis, and asthma.