Anjiotensin reseptör blokerlerinin kronik obstrüktif akciğer hastalığı inflamasyonuna etkisinin solunum havasındaki 8-isoprsotan düzeyi ile araştırılması
Anjiotensin reseptör blokerlerinin kronik obstrüktif akciğer hastaliği i̇nflamasyonuna etkisinin solunum havasindaki 8-isoprsotan düzeyi i̇le araştirilmasi
  1. Tez No: 379205
  2. Yazar: ABDÜLKADİR GEYLANİ ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDÜLKERİM YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji, Chest Diseases, Cardiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), progresif inflamatuvar bir hastalık olup tüm dünyada önemli morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir. Oksidatif stres ve havayolu inflamasyonu KOAH'ın patofizyolojisi ve progresyonunda önemli bir rol oynar. Mevcut kılavuzlarda önerilen tedaviler hastalığın progresyonunu yavaşlatsa da inflamasyonu tamamen ortadan kaldıramazlar. Renin anjiyotensin sisteminin (RAS) kan basıncının regülasyonu dışında önemli oksidatif ve inflamatuvar etkileri olduğu gösterilmiştir. Bu etkilerin çoğu, RAS'ın merkezi elemanı olan anjiyotensin II üzerinden meydana gelmektedir. Bu nedenle anjiyotensin II aracılıklı oksidatif stres ve inflamasyonun KOAH progresyonunda önemli bir rolü olabilir. 8-isoprostan bir prostaglandin-F2? izomeri olup araşidonik asidin peroksidasyonu ile meydana gelir. 8-isoprostan, oksidatif stres ve inflamasyonun güvenilir bir belirteci olarak kabul edilmektedir. Biz bu çalışmada KOAH hastalarında anjiyotensin reseptör blokörlerinin (ARB) 8-isoprostan konsantrasyonu üzerine olan etkisini araştırmayı amaçladık. 8-isoprostan konsantrasyonu yoğunlaştırılmış nefes havasında çalışıldı. Çalışmaya evre 2 veya 3 KOAH tanısı almış (2007 güncelleştirilmiş GOLD kriterleri) stabil 50 hasta alındı (ortalama yaş: 63,08±15 , 48 erkek, 2 kadın). Bu hastalardan 25'i (%50) herhangi bir ARB kullanıyordu (ortalama yaş: 63,4±15). Geriye kalan ve ARB kullanmayan 25 KOAH hastası (ortalama yaş: 62,72± 16) kontrol grubu olarak alındı. Gruplar yaş, cinsiyet ve sigara içim oranları bakımından birbirine benzerdi (p>0.05). Ekshale 8-isoprostan konsantrasyonu ARB kullanan hastalarda ARB kullanmayanlara göre belirgin derecede daha düşük olarak bulundu (33,95±36 vs.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a progressive inflammatory disease and a leading cause of morbidity and mortality worldwide. Oxidative stress and airway inflammation play an important role in the pathophysiology and progression of COPD. Although currently available treatment options as suggested by guidelines may slow down disease progression they can?t stop inflammation. In addition to its role in regulating blood pressure, renin angiotensin system (RAS) has been shown to have important inflammatory and oxidative actions. These effects are largely driven by production of angiotensin II, a central component of the RAS. Thus, angiotensin II-mediated oxidative stress and inflammation may play a role in the progression of COPD. 8-Isoprostane is a prostaglandin-F2? isomer, which is formed by peroxidation of arachidonic acid. It is regarded as a reliable marker of oxidative stress and inflammation. In this study, we aimed to investigate the effect of angiotensin receptor blockers (ARB) on 8-isoprostane concentrations in patients with COPD. 8-isoprostane concentrations were measured in exhaled breath condensate. 50 stable patients with a diagnosis of grade 2 or 3 COPD (2007 updated GOLD criteria) were included (mean age: 63,08±15 48 man, 2 women). Of these, 25 patients were on an ARB (mean age: 63,4±15). The remaining 25 patients (mean age: 62,72± 16) who were not on an ARB served as a control group. Both groups were similar in terms of age, sex and smoking (p>0.005). Exhaled 8-isoprostane concentration were significantly lower (33,95±36 vs.