Ankilozan spondilitli hastalarda klinik ve laboratuvar bulgularının radyolojik görüntüleme ile korelasyonu
Clinical and laboratory findings in patients wi̇th ankylosing spondylitis comparison wi̇th radiological imaging
- Tez No: 379206
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK ALİ SARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ankilozan spondilit, hastalığın ileri evresinde ankiloz ve sindesmofit formasyonuna yol açabilen genellikle sakroiliitis ve spondilitis şeklinde spinal inflamasyonla karakterize kronik inflamatuvar romatolojik bir hastalıktır. AS'nin hastalık aktivitesini, progresyonunu, prognozunu ve hastalık durumunu tanımlamak zordur. Radyografik değişiklikler AS'de tanı koydurucu öneme sahiptir. Ayrıca radyografi AS'de hasarı gösterir. Bu çalışmadaki amacımız Ankilozan Spondilit hastalarında klinik bulguların ESH, CRP, HLA-B27 düzeylerinin sakroiliak eklem ve periferik eklem bulgularının hastalık aktivitesi ile aralarında korelasyon olup olmadığını tespit etmektir. Bu amaçla 50 gönüllü Ankilozan Spondilit hastasının ( kadın, erkek) çalışmaya dahil edildi. Hastaların eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), serum C-reaktif protein (CRP) ve HLA-B27 düzeyleri ölçüldü. Sakroiliak eklem ve periferik eklem bulguları değerlendirildi. Sonuç olarak, çalışmamızda HLA-B27 pozitifliği ile akut faz reaktanları (CRP, ESH) arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. HLA-B27 ile sakroiliak eklemde aktif inflamasyon bulguları arasında ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmasada p değeri anlamlı kabul edilen değere çok yakın çıkmıştır. Akut faz reaktanlarının yüksekliğinde sakroiliak eklemde aktif inflamasyon bulguları arasında bir ilişki bulunmamıştır. Akut faz reaktanlarının yüksekliğinde periferik eklem tutulumu bulguları arasında bir ilişki bulunmamıştır. Fakat CRP ve ESH arasında da anlamlı bir ilişki bulunmuştur Ayrıca periferik eklem tutulumu ile sakroiliak eklemde aktif inflamasyon bulguları arasında ilişki istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. AS hastalarında hastalık aktivitesinin pratikte değerlendirilmesinde halen en anlamlı belirteç olarak ESH, CRP nin yanı sıra BASDAİ'nin kullanılması önerilebilir. Ayrıca HLA-B27 pozitifliği olan hastalarda inflamasyon takibinde akut faz reaktanları(ESH, CRP) ve MRG takibi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Ankylosing spondylitis (AS) is a chronic inflammatory rheumatological disease characterized by spinal inflammation, usually in the form of sacroiliitis and spondylitis which may lead to syndesmophyte formation and ankylosis in the further course of the disease. Definition of activation, progress, prognosis, and situation of disease is difficult in patients with AS. The radiographic changes of AS have diagnostic importance. Furthermore, radiography shows the damage in AS. The purpose of this study is determining the correlation among disease activity , levels of ESH, CRP , HLA-B27 in clinical findings and findings of sacroiliac joint,peripheric joint in Ankylosing Spondylitis patients. For this purpose, 30 volunteer patients with AS (women, men) were included to this study. Erytrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP) and HLA-B27 of patients levels and were measured. Findings of sacroiliac joint and peripheric joint were evaluated. In conclusion, in our study, there was significant relation between positivity of HLA-B27 and acute phase reactants (CRP, ESH). Although there was no statistical relation between the findings of active inflammation of HLA-B27 and sacroilic joint, value of p is found very close to accepted significant value. There was no relation between the high levels of acute phase reactants and findings of active inflammation in sacroilic joint. Moreover, there was no relation between the high levels of acute phase rectants and findings of peripheric joint involvement. However, there was significant relation between CRP and ESH. Also, there was no significant relation between peripheric joint involvement and findings of active inflammation in sacroiliac joint, statistically. In AS patients, the pratically evaluation of disease activity can be suggested as BASDAI in addition to ESH and CRP, which are currently the most significant indicators in this evluation. Furthermore, in the inflammation follow-up of patients with HL-B27 positivity, acute phase reactants (ESH, CRP) and MRG follow-up can be suggested.