Spinal anestezi altındaki hastalara müzik dinletilmesi veya ortam seslerinin engellenmesinin sedasyon ve hemodinami üzerine etkileri
Effects of listening to music or blocking environmental sounds on sedation and hemodynamic parameters of patients under spinal anesthesia
  1. Tez No: 379216
  2. Yazar: MEHMET KARASAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN ŞENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu prospektif ve randomize çalışma; Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu onayı ve hastalardan aydınlatılmış onam alındıktan sonra Anestezioloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda yapıldı. Çalışmaya elektif olarak ortopedik cerrahi geçirecek, ASA I veya ASA II olan, 20-64 yaş arasında 90 hasta dahil edildi. Gruplar randomize olarak müzik (Grup M, n=30), kontrol (Grup K, n=30) ve sessizlik (Grup S, n=30) grubu olarak üçe ayrıldı. Her üç Gruptaki hastalara da 0.08 mg/ kg Midazolam yavaş bolus ve 1 mg/kg/saat propofol infüzyonu uygulandı. Müzik grubundaki hastalara periopatif dönem boyunca Türk Tasavvuf Musikisi, Hüseyni makamında seçme eserler kulaklık aracılığıyla dinletildi. Sessizlik grubundaki hastalarda perioperatif dönem boyunca kulaklık vasıtasıyla ortam seslerinin engellenmesi sağlandı. Her üç gruptaki hastaların perioperatif dönemde ortalama arteryel kan basıncı, nabız, solunum sayısı, periferik oksijen satürasyonu ve Ramsay Sedasyon Skalası ölçülerek hasta gözlem formuna kaydedildi. İntraopratif dönemde hastalara BIS monitorizasyonu yapılarak BIS değerleri kaydedildi. Yapılan değerlendirmede hastaların demografik özellikleri, hemodinami, solunum sayısı ve periferik oksijen satürasyonu yönünden anlamlı fark bulunmadı. Hastaların intraoperatif BIS değerleri karşılaştırmasında gruplar arasında tüm ölçüm zamanlarında anlamlı farklılıklar mevcuttu. Gruplar arası karşılaştırmada bütün ölçüm zamanlarında Grup K BIS değerlerinin Grup S ve Grup M'den anlamlı derecede yüksek olduğu bulundu. RSS arasındaki farklılık açısından bakıldığında intraoperatif dönemde (t2, t3, t4, t5 ve t6) anlamlı farklılıklar tespit edildi. Gruplar arası farklılığın analizinde; Grup M ve Grup S'nin, Grup K'ya kıyasla daha yüksek RSS'na sahip olduğu görüldü. Sonuç olarak; çalışmamızda kulaklık vasıtasıyla ortam seslerinin engellenmesinin ve tasavvuf müziği dinletilmesinin intraoperatif sedasyon üzerine olan olumlu etkilerini gözlemledik. Müzik dinletilmesi veya ortam seslerinin engellenmesinin; ucuz ve noninvaziv bir yöntem olması dolayısıyla hastaların sedasyonunu desteklemek için kullanılabilecek nonfarmakolojik bir yöntem olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The current prospective and randomized study was conducted at Anesthesiology and Reanimation Department, after the study was approved by Clinical Trials Ethics Committee of School of Medicine, Karadeniz Technical University, and written informed consent was obtained from each patient. The study enrolled 90 patients (age range: 20-64 years, ASA I or ASA II), who would undergo elective orthopedic surgery. Patient was randomized to one of three groups: Music Group (Group M, n = 30), control Group (Group C, n = 30) and Silence Group (Group S, n = 30). All patients of three groups were bolus administered Midazolam at dose of 0.08 mg/kg and infused propofol at dose of 1 mg/kg per hour. The patients of Music Group were allowed listening to selected productions of Turkish Sufi Music (mode: Huseyni) using headphones in peroperative period. For the patients of Silence Group, headphones were peroperatively used to avoid environmental sounds. Mean arterial blood pressure, pulse, respiratory rate, peripheral oxygen concentration and Ramsay Sedation Scale scores were monitored and measured peroperatively for all patients of three groups and data were recorded on patient monitoring form. Bispectral index was intraoperatively monitored for all patients and BIS data was recorded. No significant difference was found between demographics, hemodynamic parameters data, respiratory rate and peripheral oxygen saturation of patients. Statistically significant differences were found in inter-group comparisons of intraoperative BIS data. It was observed that Group C has higher BIS values in comparison with Group S and Group M. Significant differences were intraoperatively found with respect to RSS (t2, t3, t4, t5 and t6). In inter-group analysis of differences, it was observed that Group M and Group S had higher RSS scores than that of Group C. In conclusion, we observed that listening to sufi music and avoiding environmental sounds via headphones have positive influence on intraoperative sedation. We believe that listening to music or avoiding environmental sounds is a non-pharmacological method to enhance sedation of patients, since it is a cheap and non-invasive method.