Ventile edilen ratlarda intraabdominal basınç artışına bağlı gelişen akciğer hasarını önlemede medikal ozonun etkisi
The effectivity of medical ozone on preventing lung injury related to increased intraabdominal pressure in ventilated rats
  1. Tez No: 379215
  2. Yazar: ŞAHİN ÖMÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN GEZE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Laparoskopik prosedürlerde oluşturulan pnömoperitonyum (PP) sonucu meydana gelen intraabdominal basınç (İAB) artışının splanknik organlarda İR hasarına neden olabildiği deneysel ve klinik çalışmalarla gösterilmiştir. İR'a bağlı hasar intraabdominal organların yanısıra akciğer gibi uzak organ hasarına da neden olabilir. PP'a bağlı İAB artışı nedeniyle oluşan İR hasarını önlemede pek çok madde kullanılmıştır. Bu çalışmada ventile edilen ratlarda PP sonrası oluşan akciğer hasarını önlemede medikal ozonun etkisi araştırıldı. 250–300 gr ağırlığında Spraque-Dawley cinsi 18 adet dişi rat, rastgele şekilde her grupta 6 rat olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Uygun anesteziyi takiben tüm ratlara trakeostomi açıldı ve mekanik ventilatöre bağlandı. Grup I (Kontrol Grubu): PP oluşturulmadan sadece ventile edildi. Grup II (Pnömoperitonyum grubu): 12 mmHg basınç ile 60 dakika PP oluşturuldu. Grup III (Medikal Ozon Grubu): 12 mmHg basınç ile 60 dakika PP oluşturuldu. PP oluşturmadan 30 dakika önce intraperitoneal olarak 1 mg/kg medikal ozon verildi. Her bir gruptaki ratlar 60 dakika PP sonrası 30 dakika repefüzyona bırakıldı. 120 dk'lık PP'dan sonra kan ve doku örnekleri alındı. Plazmada iskemi modifiye albumin (İMA), akciğer dokusunda malonildialdehit (MDA) düzeyi ölçüldü ve dokular histopatolojik olarak incelendi. Plazmada çalışılan İMA düzeyleri incelendiğinde; Grup II'de diğer gruplara göre anlamlı yüksek bulunurken, Grup I ve Grup III arasında anlamlı fark yoktu. Bakılan doku MDA düzeylerinde anlamlı değişiklik gözlenmedi. Histopatolojik incelemede ise Grup II'ye ait akciğer dokularında orta ve şiddetli derecede interalveolar hemoraji, alveolar yapıda dejenerasyon, interalveolar ödem ve lökosit infiltrasyonu izlendi. Medikal ozon verilen grupta; akciğer dokusunda İR hasarına ilişkin bu değişikliklerin neredeyse tamamen önlendiği, yer yer az miktarda interalveolar ödem dışında normal akciğer dokusu görüntüsünde olduğu tespit edildi. Sonuç olarak bu çalışmada PP sonrası İAB artışına bağlı akciğer dokusunda İR hasarı meydana geldiği, medikal ozon verilerek İMA seviyelerinin düştüğü ve akciğer dokusunun histopatolojik incelemesi ile bozulma bulgularının önlendiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Experimental and clinical studies demonstrated that laparoscopic procedures may result with ischemia-reperfusion (IR) injury in splanchnic organs due to PP dependet intraabdominal pressure increase. Ischemia-reperfusion injury influences not only intra-abdominal organs, but also distant organs, such as lung. Many substances have been used to prevent the IR injury secondary to PP induced increased İAP. In this study, we investigated the effect of medical ozone on preventing lung injury after pneumoperitoneum (PP) in ventilated rats. Eighteen Sprague Dawley rats with body weight of 250-300 g were randomly divided into 3 groups with 6 rats in each group. Following anesthesia induction, all rats were tracheostomized and mechanically ventilated. Group 1 (Control Group): rats were ventilated without inducing pneumoperitoneum. Group 2 (Pneumoperitoneum Group): Pneumoperitoneum was induced for 60 minutes at pressure of 12 mmHg. Group 3 (Medical Ozone Group): Pneumoperitoneum was induced for 60 minutes at pressure of 12 mmHg. Medical ozone was administered at dose of 1 mg/kg via intraperitoneal route 30 minutes before pneumoperitoneum was induced. All rats of three groups were reperfused for 30 minutes following 60-minute pneumoperitoneum. Blood and tissue specimens were taken following 120-minute pneumoperitoneum. Ischemia modified albumin (IMA) level was measured in plasma sample, while malondialdehyde levels were determined in lung, and histopathological examination perfomed for tissue specimens. When plasma IMA levels were assessed, Group 2 had significantly higher values in comparison with other groups, and there was no significant difference between Group 1 and Group 3. Also no significant difference observed for tissue MDA levels. On histopathologic examination, moderate to severe interalveolar hemorrhage, alveolar degeneration, interalveolar edema and leukocyte infiltration were observed in pulmonary tissues of Group II. In Medical Ozone Group, it was observed that ischemia/reperfusion-related changes were almost totally prevented in pulmonary tissue, and lung tissue had normal appearance, except non-diffuse mild interalveolar edema. In conclusion, this study demonstrated that ischemia-reperfusion injury occurs in lung tissue secondary to PP depended intra-abdominal pressure increase and medical ozone decreases IMA levels and prevents histopathological findings in lung tissue.