Pulmoner tromboembolide eritrosit dağılım genişliği'nin prognostik rolü
Prognostic value of red cell distribution width in patients with pulmonary embolism
- Tez No: 379217
- Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÖZTUNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Çalışmamızda, akut dönemde PTE ağırlık tayininde; Ekokardiyografi (EKO) ve RDW'nin beraber kullanımıyla mortalite, sağ ventrikül yetmezliği; kronik dönemde ise KTEPH (Kronik Tromboembolik Pulmoner Hipertansiyon) gelişimi öngörülebilir mi ve bu hastalarda RDW' nin anlamlı eşik değeri saptanabilir mi sorularına cevap arandı. Günlük rutin laboratuvar tetkikleri içerisinde çalışılan basit, ucuz ve kolay elde edilebilir bir test olan RDW ile PTE tanılı hastalarda akut dönemde mortaliteyi öngörmek ve kronik dönemde prognozu tayin etmede fikir sahibi olabilmek amaçlanmıştır. Metod: Çalışmamız Haziran 2012 ve Temmuz 2013 tarihleri arasında Göğüs Hastalıkları Servis, Poliklinik ve konsültasyonlarında değerlendirilen yeni akut PTE olgularının verileri taranarak ve takip edilerek prospektif olarak gerçekleştirildi. Çalışmada akut PTE tanısı ile 98 hasta alındı. Dışlama kriterleri göz önüne alındığında 56 hastanın başvuru verileri değerlendirildi. 30 hasta ise başvuru, 3. ay, 6. ayda detaylı EKO tetkiki, kan RDW düzeyleri, alt extemite doppler usg gerekirse Spiral CT ve sintigrafi ile KTEPH açısından değerlendirildi. Bulgular: Başvuru verileri değerlendirilen 56 hastada başvuru sonrası 90 gün içinde ölen ve ölmeyen hasta grupları karşılaştırıldı. Mortalite değerlendirmesinde RDW için optimal eşik değeri ≥ %15.2 olarak saptandı. Mortaliteyi göstermede duyarlılık %73,3, özgüllük %73.2 olarak bulundu. RDW 'si ≥ %15.2 olan 24 hastanın 11'i (%45.8) ölürken, RDW' si düşük olan 32 hastanın 3'ünde (%9.4) ölüm meydana geldi. PTE mortalitesinde RDW değeri mortaliteyi göstermede bağımsız risk faktörü olarak 7.9 kat (%95 CI; 1.5-40.9 p=0.013) anlamlı bulundu. RDW ile karşılaştırılacak diğer değişkenlerden Grup-1 (RDW< %15.2)'de TAPSE değeri 2.20 cm±0.43 iken Grup-2 (RDW ≥%15.2 )'de ortalama 1.85cm ±0.53 idi. Bu da sağ ventrikül sistolik yetmezliğini gösterme açısından her iki grup arasında fark olduğunu gösterdi. Korelasyon analizlerinde RDW ve TAPSE arasında negatif korelasyon saptandı (p=0.008, r= -,352). Sonuç: Yüksek RDW düzeyleri akut PTE'de mortaliteyi göstermede bağımsız bir belirteç olarak bulunmuştur. Bu yönüyle klinikte bu hastaların yakın izlemi önemlidir. Ayrıca RDW yüksekliğinin PTE hastalarında sağ kalp yetmezliğini gösteren TAPSE düzeyi ile korele olduğu ve sağ ventrikül sistolik fonksiyonlarını yansıtabileceği aynı zamanda TAPSE'nin PTE hastalarında mortaliteyi göstermede RV/LV oranına tercih edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we tried to understand is it possible to pedict mortality and right ventricular failure at PTE severity index in acute phase and CTEPH occurence in chronic phase,with use of ECO (ecocardiography) and RDW together. And could we detect significantly cut off value of RDW for these patients. We aimed to predict mortality in acute phase and prognose in chronic phase at PTE diagnosis patients with RDW which is cheap, basic, easy and daily rutine laboratory test. Methods: Our study was examined new acute PTE diagnosed patients' datas collected and follow-up pospective in deparment of pulmonary disease service, clinics, consultations between June 2012 – July 2013. 98 patients were detected in our study. After exclude criterias data of 56 patients were examined and 30 patients detailed ECO, blood RDW level, low extremity Doppler USG, Spiral CT (if necessary), scintigraphy and CTEPH occurence datas collected and evaluated in accepting, 3th month, 6th month. Results: We examined 56 patients admission datas, after that we compared died or alive of them in 90 days. We determined optimal cutt of value ≥ %15.2 for RDW in mortality assessment. We found sensitivity 73.3%, spesifity 73,2% for to detect mortality. 11 patients (45.8%) died in RDW higher group (RDW≥ %15.2) 24 patients. 3 patients (9,4%) died in RDW lower group (RDW < %15.2) 32 patients. RDW as an independent risk factor was found 7.9 times significantly to show mortality in PTE (%95 CI; 1.5-40.9 p=0.013). When the other variables compared with RDW: TAPSE mean value was respectively 2.20 cm±0.43 in Group-1 (RDW< %15.2), 1.85cm ±0.53 in Group-2 (RDW ≥%15.2 ). So that means there is significantly different to show right ventricul systolic failure between two gropus. Negative correlation was detected between RDW and TAPSE in correlation analyses (p=0.008, r= -,352). Conclusions: High RDW levels were found an independent marker to predict mortality in acute PTE. In this regard closely following-up of these patients in services is very important. Furthermore we showed that higher RDW values are correlated with TAPSE level shows us right heart failure in PTE patients and higher RDW values indicate right venricul systolic function, also we can use TAPSE to predict mortality of PTE patients instead of RV/LV ratios.