Elazığ ve çevre illerdeki aşırı kilolu ve obez hastalarda görülen deri bulgularının araştırılması
The investigation of skin lesions of overweight and obese patients in elaziğ and neighboring provinces
- Tez No: 379243
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÖKÇAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Obezite; fizyolojik, sistemik, hormonal, metabolik, estetik, psikolojik ve sosyal sorunlara yol açabilen bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. Obezite, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen kronik bir hastalık olup gelişen dünyanın en önemli sağlık sorunlarından biridir. Yağ dokusu, sadece lipidlerin birikmesini sağlayan bir depo değil, aynı zamanda endokrin, metabolik ve inflamatuvar sinyallerin birbirleriyle bağlantısının olduğu bir organdır. Leptin ve resistin gibi adipokinlerin ve tümör nekroz faktör-alfa (TNF-α) ve interlökin-6 (IL-6) gibi proinflamatuvar sitokinlerin insülin direnci ve inflamasyon üzerindeki etkilerinden dolayı; deri fizyolojisi ve patofizyolojisinde önemli rol oynadıkları düşünülmektedir. Bu çalışmada amaç; Elazığ ve çevre illerdeki obez ve aşırı kilolu kişilerin deri ve deri eklerinden elde edilen verileri, VKİ 25 kg/m2 altında olan bireylerden elde edilen verilerle karşılaştırarak obezitenin kişinin deri sağlığında oluşturduğu etkilere dikkat çekmektir. Çalışmaya, dermatoloji polikliniğine başvuran ve çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 510 kişi alındı. Çalışmaya alınan hastalar vücut kitle indeksine (VKİ) göre üç gruba ayrıldı; kontrol grubu (0.05). Yapılan çalışmada akantozis nigrikans, variköz ven, hidradenitis süpürativa, fronkül ve intertrigoya bakıldığında kadın ve erkek cinsiyetler arasında anlamlı fark yokken; stria distensa, keratozis pilaris ve akne vulgaris kadınlarda istatistiksel olarak anlamlı derecede fazlaydı. Obezite ile ilişkili dermatozların önlenmesi bakımından kişilerin aşırı kilo alımından sakınmasının önemli olacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Obesity is defined as a disease that can lead to systemic, hormonal, metabolic, aesthetic, psychological and social problems. Obesity is a chronic disease which adversely effects the quality and length of life and one of the most important health problems of the developing world. Adipose tissue is not only a storage that provides accumulates the lipids, but also it is an organ that endocrine, metabolic and inflammatory signals are associated with each other. Insulin resistance of adipokines as leptin and resistin and tumor necrosis factor-alpha (TNF-α) and proinflammatory cytokines as interleukin-6 (IL-6) and due to their effects on inflammation; are thought to play an important role skin physiology and pathophysiology. The data obtained from skin and skin adds of obese and overweight people comparing with the data obtained from body mass index (BMI) < 25 kg/m2 people and the impact of obesity on the health of a person's skin is to attract attention in Elazığ and neighboring provinces. In our study, over 18 years, 510 participants were enrolled. Participants were divided into three groups according to body mass index (BMI): 0,005). In the study, acanthosis nigricans, varicose veins, hidradenitis suppurativa, furuncles, and intertrigo, when viewed in the absence of a significant difference between male and female gender; distanse striae, acne vulgaris and keratosis pilaris in women was statistically significantly higher. For the prevention of obesity-related dermatoses people refrain from excessive weight gain has concluded that significant.