Kolesteatomalı kronik otitte PCNA ve ki-67 ekspresyonu
PCNA and ki-67 expression in chronic otitis media with cholesteatoma
- Tez No: 379245
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT KARLIDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, erişkin ve çocuk yaş gruplarında kolesteatoma dokusunda proliferasyon markırları olan Ki-67 ve PCNA ekspresyonu değerlendirilerek, bu markırların kolesteatomanın radyolojik ve intraoperatif evrelemesi ile ilişkisinin olup olmadığının ortaya konması amaçlanmıştır. Çalışma kolesteatomalı ve kolesteatomasız kronik otitis media nedeniyle opere edilen toplam 100 hasta üzerinde yapıldı. Çalışmada hastalar dört gruba ayrıldı. Kolesteatomalı kronik otit nedeniyle opere edilen 19-55 yaş hastalardan grup 1, kolesteatomalı kronik otit nedeniyle opere edilen 6-18 yaş hastalardan grup 2, kolesteatomasız kronik otit nedeniyle opere edilen 19-55 yaş hastalardan grup 3 ve kolesteatomasız kronik otit nedeniyle opere edilen 6-18 yaş hastalardan grup 4 oluşturdu. Grup 1 ve grup 2'den kolesteatoma matriksi ve dış kulak yolu cildinden, grup 3 ve grup 4'ten ise dış kulak kanalı cildinden doku örnekleri alınarak immünohistokimyasal olarak değerlendirildi. Pozitif hücrelerin boyanma oranı semikantitatif olarak dört gruba ayrılarak skorlandı: 0-boyanma yok, 1-hücrelerin %1-25'inde boyanma, 2- hücrelerin %26-50'sinde boyanma, 3-hücrelerin %51-75'inde boyanma ve 4- hücrelerin %76-100'ünde boyanma olarak değerlendirildi. Tüm gruplarda PCNA ve Ki-67 boyanma skorlarına bakıldığında en yüksek boyanma skoru çocuk kolesteatoma grubunda olduğu görüldü. Grup 1 ve grup 2'de kolesteatomanın radyolojik ve intraoperatif evresi ile PCNA, Ki-67 ekspresyonu arasında pozitif korelasyon saptandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is investigating relationship between proliferative markers Ki-67, PCNA expression in cholesteatoma matrix and cholesteatomas radiographic, intraoperative stage. The study was conducted on 100 patient who were operated due to chronic otitis media (COM) with and without cholesteatoma. The patients were divided into four groups. Group 1 consist of 19-55 age patients who were operated due to the COM with cholesteatoma and group 2 consist of 6-18 age patients who were also operated due to the COM with cholesteatoma. Group 3 consist of 19-55 age patients who were operated due to the COM without cholesteatoma and group 4 consist of 6-18 age patients who were operated due to the COM without cholesteatoma. The samples were obtained from cholesteatoma matrix and external ear canal skin for group 1 and group 2. However, for goup 3 and group 4, samples were obtained from only external ear canal skin. The samples were determined immunohistochemically. The rates of positive cells were semi-quantitatively classified into four groups. The groups were defined as the following: 0- no staining, 1-cell staining ( %1-25 staining of cells), 2-cell staining ( %26-50 staining of cells), 3-cell staining ( %51-75 staining of cells), 4-cell staining ( %76-100 staining of cells). According to the PCNA and Ki-67 staining scores among the whole groups , the highest staining score is observed from the pediatric cholesteatoma group. When the correlation was evaluated from the cholesteatomas radiographic and intraoperative stage of the group 1 and group 2 with PCNA and Ki-67 expression, expression increase of proliferation markers and advanced stage of cholesteatoma have a significant interaction statistically.