Mukozit oluşturulmuş sıçanlarda farklı dalga boylarındaki lazer uygulamalarının otofajik mekanizmaya olan etkisinin incelenmesi
Assessment of the effect of laser irradiation at different wavelengths on autophagy in a rat model of mucositis
- Tez No: 379269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüzde doku iyileşmesinde, yüksek doz radyasyonun aktif etkisinin olduğu bilinmektedir. Düşük doz radyasyonda ise tedavi gerçekleşmemektedir. Bu konunun aydınlatılmasında, radyasyonun haraplanmış bir doku üzerindeki tedavi başarısı ile apoptotik mekanizmasının kıyaslanması önem arzetmektedir. Bunun için çalışmaya 35 adet yetişkin Wistar Albino türü sıçan dahil edildi. Bütün sıçanlara, ilk gün 100 mg/kg, üçüncü gün 65 mg/kg 5-fluorouracil (5-FU) verildi. Bunun yanında 3. ve 5. gün hayvanların sol yanakları 18'lik gauge iğnesi ile çizildi. Mukozit oluşumu klinik olarak saptandıktan sonra hayvanlar eşit sayıda 5 gruba ayrıldı. 4 gruba, 4 gün boyunca günde bir defa olmak üzere, farklı dalga boylarında lazer uygulaması yapıldı. Kontrol grubuna lazer uygulaması yapılmadı. 4. günün sonunda hayvanların sol yanaklarından ekzisyonel biyopsi ile doku örnekleri alındı. Alınan patolojik ve normal dokulardan, moleküler analiz değerlendirmeleri yapıldı. Bu amaçla, dokularda ileri moleküler analiz ile otofajik mekanizmada rol oynayan genlerin (Atg5, Atg7, Atg10, Beclin1 ve Ulk) ekspresyon analizi yapıldı. Sonuçlar, normalizasyon ve istatistiksel analiz ile değerlendirildi. Sonuç olarak; Nd:YAG lazer uygulamasında Ulk1, Beclin1 ve Atg5 ekspresyonunun artmış olması, 1,064 nm dalga boyundaki lazerin otofajik mekanizmayı çalıştırdığını düşündürmektedir. Fakat Diod lazer uygulamalarında Becn1, Atg10, Atg5 ve Atg7 ekspresyonlarının rakamsal olarak azaldığı tespit edilmiştir. Atg5 geni, hücrede otofagozomların uzamasından sorumlu olan gendir. Becn1 geni ise otofajinin kontrol mekanizmasındaki kontrol genidir. Bu genlerde ekspresyonların azalması, yapılan çalışmada model oluşturmak için kullanılan ilacın (5-FU) etkisine bağlı gelişen bir olay olabileceğini düşündürmektedir. Oral mukozite bağlı olarak, hücredeki homeostazın sağlanması için tedavi genlerinin ekspresyonları artarken, koruma amaçlı genlerin ekspresyonlarında bir azalma olması, daha ayrıntılı çalışmaların planlanmasını işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
It is known that high dose radiation has an effect on tissue healing, but tissue healing does not occur when low dose radiation is applied. To clarify this issue, we compare the treatment success rate of low dose radiation with programmed cell death mechanisms on wounded tissue. We used 35 adult Wistar-Albino rats in present study. All animals were injected with 100 mg/kg of 5-fluorouracil(5-FU) on the first day and 65mg/kg of 5-FU on the third day. The tips of 18-gauge needles were used to develop a superficial scratching on the left cheek pouch mucosa by dragging in a linear movement on third and fifth days. After mucositis formation was clinically detected, animals were divided into five groups. Different wavelenghts of laser irridations were performed on four groups once daily for four days. Laser irridation was not applied on the control group. Oval excisional biopsy was performed to get the tissue from the left cheek. Molecular analysis assessments were performed. The results were evaluated by normalization and statistics analysis. We found Ulk1, Beclin1, and Atg5 expression levels were increased in Nd:YAG group. This increase showed 1,064 nm laser is to activate the autophagic mechanism. However, in the diode applications, we found Beclin1, Atg10, Atg5, and Atg7 expressions numerically decreased. The reduction of expression of these genes leads us to think that it might be due to the effect of drug (5-FU) used to form model. Expressions of therapeutic genes increase to ensure haemostasis, but in our study, expressions were found to decrease. More detailed studies are needed.