Fetüslerde ramus superficialis nervi radialis'in seyri ve dallanma özelliklerinin anatomik olarak incelenmesi
The anatomical investigation of the course and branching patterns of the superficial branch of radial nerve
- Tez No: 379268
- Danışmanlar: PROF. DR. PİRAYE KERVANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ramus superficialis nervi radialis (RSNR), klinikte farklı nedenlerle yaralanabilmekte, bu duruma bağlı olarak nörolojik bulgu ve belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Özellikle cerrahi uygulamalar sırasında oluşabilecek sinir yaralanmalarının önlenmesi için sinirin anatomik varyasyonları ile morfometrik özelliklerinin iyi bilinmesi gerekir. Bu çalışmada, RSNR'in anatomik ve morfometrik özellikleri ön kol, el bileği ve el bölgesinde değerlendirilmiştir. RSNR'in ön kol distalindeki anatomik seyrini incelemek için 21 fetüse ait 40 ön kol disekte edildi. RSNR'in ön kol arka bölgesindeki anatomik varyasyonları üç farklı tipte (Tip-1, Tip-2, Tip-3), elin arka bölgesindeki inervasyon özellikleri dört tipte (Tip-1, Tip-2, Tip-3 ve Tip-4) değerlendirildi. RSNR'in fascia profundus'u deldiği nokta ile proc. styloideus radii arasındaki mesafe (PRM-1) ve sinirden ayrılan ilk dalın ayrıldığı nokta ile proc. styloideus radii arasındaki mesafe (PRM-2) ölçüldü. Ön kol uzunluğu proksimal 1/3 (P1/3), orta 1/3 (O1/3) ve distal 1/3 (D1/3) olmak üzere üç eşit bölgeye ayrıldı ve RSNR'in çıkış yeri topoğrafik olarak belirlendi. Ayrıca RSNR'in; nervus cutaneus antebrachi lateralis (NCAL), fovea radialis ve vena cephalica ile olan ilişkisi değerlendirildi. RSNR'in, ön kolda en sık karşılaşılan varyasyon tipi; Tip-1 (%87.5), el bölgesinde en sık karşılaşılan varyasyon tipi ise Tip-3 (%32.5) idi. Elde edilen verilere göre bütün fetüslerin toplamında PRM-1 ortalama 1.51 cm, PRM-2 ise 1.01 cm olarak belirlendi. Ön kolların %32.5'inde NCAL ile RSNR veya terminal dalları arasında bağlantıyı sağlayan sinir dalları mevcut idi. Ön kolların %50'sinde, RSNR'den ayrılan dalların fovea radialis sınırlarının içerisinden geçtiği görüldü. Vena cephalica veya buraya açılan dalların, RSNR'i ön kolun farklı seviyelerinde yüzeyel olarak çaprazladığı, çaprazlama şeklinin ve çapraz sayısının oldukça fazla değişkenlik gösterdiği tespit edildi. RSNR çoğunlukla ön kolun O1/3 bölgesinden çıkarak distale ilerlemekte idi. Sonuç olarak, RSNR'in anatomik varyasyonlarının ve morfometrik özelliklerinin bilinmesi ön kol, el bileği ve el bölgesinde gerçekleştirilen klinik uygulamalarda, sinir yaralanmalarının en aza indirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The superficial branch of the radial nerve (SBRN) may be injured by different reasons in the clinic and depending on this condition, neurological sign and semptoms may be occured. The anatomical variations and morphometric properties of the nerve should be known well for preventing the nerve injuries which may be occured during the surgical procedures. In this study, anatomical and morphometric properties of SBRN were evaluated in the forearm, wrist and hand region. Fourty forearms belong to twenty one fetuses were dissected to determine the anatomical course of the SBRN in distal forearm. Anatomical variations of SBRN in the dorsal forearm region were assessed in three types (Type-1, Type-2 and Type-3), innervation properties in the dorsal hand region were assessed in four types (Type-1, Type-2, Type-3 and Type-4). The distance between the point that the SBRN emerged to the deep fascia and the radial styloid process (PRM-1) and the distance between the point where the SBRN gave its first branch and the radial styloid process (PRM-2) was measured. The forearm length was divided three equal part as proximal 1/3 (P1/3), middle 1/3 (M1/3) and distal 1/3 (D1/3) and emerging point of SBRN was determined as topographically. Moreover, the relation of the SBRN to the lateral antebrachial cutaneus nerve (LACN), anatomic snuffbox and cephalic vein was determined. The most frequently seen variation type of SBRN in the forearm was Type-1 (%87.5), in the hand was Type-3 (%32.5). According to achieved values, in all fetuses, the mean PRM-1 was determined as 1.51 cm and PRM-2 was 1.01 cm. In %32.5 of the forearm, there was nerve branches provides connections between LACN and SBRN or its terminal branches. In %50 of the forearms, it was found that the branches separated from SBRN passed within the borders of anatomic snuffbox. It was determined that cephalic vein or its tributaries crosed over the SBRN superficially on the different zones of the forearm and crossing type and number showed quite much variability. SBRN was coursed through to distal by mostly emerging the M1/3 of forearm. In conclusion, knowing to anatomic variations and morphometric properties of SBRN will aid to minimize nerve injuries performed in clinical applications in forearm, wrist and hand region.