Kalpte iskemi ve reperfüzyon sonrası otofaji'nin rolü
The role of autophagy in heart after ischemia-reperfusion
  1. Tez No: 379270
  2. Yazar: HALİME KÜBRA ÖZBAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar dünyadaki en önemli sağlık problemleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Bunlar arasında miyokard iskemisi (Mİ) ilk sırayı oluşturmaktadır. Mİ; mekanizma olarak kalbi besleyen koroner arterlerin tıkanması sonucunda oluşan patolojidir. Yapılan çalışmalarda, iskemi sonrası reperfüzyon hasarının iskeminin neden olduğu hasardan daha fazla olduğu bulunmuştur. Bu hasarla ilgili apoptoz ve otofaji gibi iki farklı mekanizmanın rol alabildiği bildirilmiştir. Otofaji hücrede bulunan yıpranmış, bozulmuş organellerin ve uzun ömürlü proteinlerin parçalanarak yapı taşlarına ayrılıp tekrardan hücreye geri kazandırılmasıdır. Bu çalışmada, iskemi gibi stres durumunda miyokard hücrelerinde otofaji yolağı üzerinde etkili olan Atg5, Atg7, Atg10, Becn1 (Beclin1) ve Ulk1 genlerinin ekspresyonuna bakıldı. Çalışmada 21 adet Wistar Albino erişkin erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar sham, iskemi ve iskemi/reperfüzyon (İ/R) grubu olmak üzere rastgele 3 gruba ayrıldı. Sham grubuna sadece laparotomi yapıldı. İskemi grubundakilerin sol ventriküllerine 25 dk. iskemi yapıldı. İ/R grubundakilerin sol ventriküllerine 25 dk. iskemi yapıldıktan sonra 40 dk. reperfüzyon yapıldı. İskemi ve İ/R gruplarının sağ ventriküllerine herhangi bir uygulama yapılmadı. Her bir sıçanın sol ve sağ ventrikülü alındı. Tüm örneklerin RNA izolasyonu yapıldı. Daha sonra cDNA sentezi yapıldı ve q-PCR metodu kullanılarak ilgili genlerin ekspresyonlarına bakıldı. Housekeeping gen olarak beta-aktin kullanıldı. Çalışmamızda, otofajiden sorumlu genlerin, Atg5, Atg7, Atg10, Becn 1 ve Ulk1'in ekspresyonlarında rakamsal azalmalar gözlendi. Ancak sadece Atg5'deki azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Atg5'deki anlamlı azalmanın yanında diğer genlerdeki anlamlı azalmanın olmaması, Atg5 bağımsız otofaji yolağının devrede olduğunu gösterebilir. Sonuç olarak; kardiyak iskemide, Atg5 bağımsız otofaji mekanizmasının bu yolak üzerinden detaylı olarak incelenmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular disease is one of the leading health problems in the world. One of these is myocardial ischemia (MI) that come first order. The underlying mechanism in MI pathology is obstruction of coronary arteries. Previous studies show that ischemia reperfusion injury causes more damage than ischemia injury. Two mechanisms, apoptosis and autophagy, seem to be involved in these damages. Autophagy is degradation of worn, degenerative organelle and long life protein in cells to their constituent and then use of these constituent by the same cell. In this study, we armed to study Atg5, Atg7, Atg10, Becn1 and Ulk1 genes that affect autophagy signal pathway myocard cells that are subjected to stress condition such as ischemia. In this study, 21 Wistar Albino adult male rats were used. Rats were divided into 3 groups; sham, ischemia, ischemia/reperfusion (I/R). Only laparotomy was applied to sham group. Ischemia lasting for 25 min. was induced in the left ventrical in ischemia group. 40 min. reperfusion was applied following 25 min. of ischemia in the left ventricle in I/R group. No surgical intervention was performed in the right ventricle of rats in ischemia and I/R groups. Tissue sample from of left and right ventricles of rat were taken. RNA isolation of whole samples was done. After all cDNA synthesis were done, and gene expresions were analysed using q-PCR method. Beta-actin was used as housekeeping gene. In present study; the expression of genes involved in autophagy, Atg5, Atg7, Atg10, Becn 1 and Ulk1 were decreased. However, expression Atg5 gene was significantly decreased. The lack of significant reduction in other genes, in addition to a significant decrease in Atg5 may indicate that Atg5 independent autophagy pathway was activated. As a result; Atg5 independent autophagy mechanism in cardiac ischemia should be studied further in detail.