Preeklampsili gebelerde oksidatif/nitrozatif stresin araştırılması
Evaluation of oxidative/nitrosative stress in women with preeclampsia
  1. Tez No: 379271
  2. Yazar: AYŞE TAŞCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYİTHAN TAYSI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmamızın amacı okisdatif/nitrozatif stresin ve lipit peroksidasyonunun preeklampsili hastalar üzerine etkisini ve bunların hastalığın şiddetiyle olan ilişkisini incelemektir. 2014- Ekim- 2015 Şubat tarihleri arasında Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 25-41 gebelik haftalarında, 22 şiddetli preeklamptik (ŞPE), 18 hafif preeklamptik (HPE) ve 28 sağlıklı gebe çalışmaya dahil edilmiştir. Gruplar demografik değişkenler olan yaş, kan basıncı, gestasyonel hafta, fetal doğum ağırlığı, laboratuar parametreleri; sistolik ve diyastolik kan basıncı ve biyokimyasal değerler; serum peroxinitrit (ONOO–), nitrik oksit (NO●), malondialdehit (MDA) seviyeleri, nitrik oksit sentaz (NOS), ksantin oksidaz (XO) ve süperoksit dismutaz (SOD) activiteleri ölçüldü. Serum peroksinitrit, NO●, MDA seviyeleri, NOS, XO ve SOD aktiviteleri önemli ölçüde HPE ve ŞPE'li hastalarda kontrol grubu hastalarına göre daha yüksekti. Non-enzimatik süperoksit radikali temizleme aktivitesi (NSSA), HPE ve ŞPE guruplarındaki hastalarda kontrol grubu hastalarına göre daha düşüktü. Sistolik ve diyastolik kan basıncı HPE ve ŞPE gruplarındaki hastalarda kontrol grubu hastalarına göre daha yüksekti. Tüm gruplarda TSSA aktivitesi birbirine benzerlik gösterdi ve herhangi bir istatistiksel fark gözlenmedi. Malondialdehit seviyesi ŞPE grubunda HPE grubuna göre istatistiksel olarak daha yüksekti. Son olarak XO, NOS aktiviteleri ve NO● seviyeleri ŞPE'li grupta HPE'li gruba oranla daha düşüktü. Sonuçlarımız oksidatif ve nitrozatif stresin preeklampsinin patogenezinde önemli bir faktör olabileceğini önermektedir. Antoksidanların yüksek olduğu bir diyetle beslenmek hastalara faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Oxidative/nitrosative stress plays a role in the pathogenesis of preeclampsia. The aim of this study was to evaluate lipid peroxidation and oxidative/nitrosative status in patients with preeclampsia and to assess an association with the severity of the disease. Twenty-two patients with severe preeclampsia, 18 patients with mild preeclampsia, and 28 normotensive pregnant women were included in the study. Serum peroxynitrite (ONOO–), nitric oxide (NO●), malondialdehyde (MDA) levels, nitric oxide synthase (NOS), xanthine oxidase (XO), and superoxide dismutase (SOD) activities were significantly higher in mild preeclampsia and severe preeclampsia groups than in normotensive pregnant patients. Non-enzymatic superoxide scavenger activity (NSSA) was lower in the mild and severe preeclampsia groups compared to normotensive pregnant patients. Systolic and diastolic blood pressure values were significantly higher in the mild preeclampsia and severe preeclampsia groups than in normotensive pregnant patients. All groups have similar results in terms of total superoxide scavenger activity (TSSA) and there is not a statistically significant difference among groups. Malondialdehyde levels were significantly higher in severe preeclampsia group compared to the mild group. Finally XO, NOS activities and NO levels were lower in the severe preeclampsia group compared to the mild preeclampsia group. Our results suggest that oxidative/nitrosative stress may be an important factor in the pathogenesis of preeclampsia. Diet rich in antioxidants might be beneficial to the patients.