Monte Carlo simülasyon tekniği içeren tüm-atom temsilli protein modelleri için efektif paralel programlar ve algoritmalar geliştirilmesi
Developing effective parallel programs and algorithms for all-atom protein models containing Monte Carlo simulati̇on technique
- Tez No: 379273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Proteinlerin dinamiğinin daha iyi anlaşılmasını sağlamak için, atomlar arasındaki etkileşmelerin temel fiziksel ve kimyasal prensiplerini incelenmemizi sağlayacak yeni tüm-atom Monte Carlo protein modeli geliştirilmiştir. Protein spesifik Go modeli yaklaşımı ve Grand Central Dispatch kütüphanesi kullanılarak Monte Carlo programımız paralelleştirilmiştir. Kuyu potansiyeli ve Lennard-Jones etkileşim potansiyelini içeren modelimiz için elde edilen sonuçlar %30'a varan hız avantajının elde edildiğini göstermektedir. Simülasyondan elde edilen yolakların analizi; katlanma ve açılma geçişlerinin gerçek proteinlerde ki gibi termodinamiksel olarak kooperatif şekilde gerçekleştiğini göstermektedir. Bu tez çalışmasında geliştirilen protein modeli ve paralel program; proteinlerin uzun zaman ölçekli davranışların analizi, protein- protein etkileşmeleri, protein yapı tahminleri ve mutasyonlar altında protein kararlılığındaki değişimler hakkında araştırmalar yapılamasına büyük kolaylık sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
For better understanding the dynamics of proteins, it is aimed to propose new all-atom Monte Carlo protein models enabling us to investigate the fundamental physical and chemical principals of interactions among atoms. We have parallelized our Monte Carlo simulation program for protein specific Go model approach by using the Grand Central Dispatch library. The results indicate that using well potentials and Lennard-Jones potentials show up to 30% improvement in performace to its serial counterpart. The analyzes of the pathways produced by our simulation illustrates that thermodynamically folding and unfolding transitions are in good agreement with the real proteins. The protein model and the parallelized program developed in this dissertation will help us to understand the long time-scale behaviour of proteins, protein-protein interactions, protein structure predictions, as well as the change in stability of protein mutations.