15-49 yaş arası kadınlarda vajinal akıntıyı algılama durumu ve vajinal akıntıya yönelik geleneksel uygulamalar
The status of perception of vaginal discharge in women between 15 and 49 years of age and the traditional applications toward vaginal discharge
- Tez No: 379272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, 15-49 yaş arası kadınlarda vajinal akıntıyı algılama durumu ve vajinal akıntıya yönelik geleneksel uygulamaları belirlemek amacıyla tanımlayıcı bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Gaziantep ili Cengiz Gökçek Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesijinekoloji polikliniğine başvuran 15-49 yaş arası 188.307 kadından, örnekleme alınacak kadın sayısı 383 olarak hesaplanmıştır.Veri toplama aracı olarak, anket formu kullanılmıştır.Anket formu üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kadınların sosyo-demografik özellikleri, ikinci bölümde kadınların anormal vajinal akıntıyı algılamaya yönelik soruları ve üçüncü bölümde ise anormal vajinal akıntıya yönelik geleneksel yöntemlere ait bilgi formu yer almaktadır.Elde edilen verilerSPSS for Windows version 18 (Statistical Package For Social Sciences) bilgisayar programında analiz edilmiştir.Verilerin analizinde; yüzdelikKi-kare testi, odds ratio (tahmini rölatif risk) kullanılarak neden-sonuç ilişkileri istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Kadınların anormal vajinal akıntıyı algılama durumu ile yaş, sosyal güvence varlığı, mevcut akıntıyı tanımlama, mevcut akıntı varlığı, kaşıntı ve yanma şikayetleriarasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p0.05). Kadınların %40.1' i kullandıkları geleneksel yöntemleri etkili bulmaktadır ve %75.6' sı geleneksel yöntemlerden memnundur. Sonuç olarak, kadınların anormal vajinal akıntıyı algılama düzeyleri düşük bulunmuştur. Kadınlar geleneksel yöntemlerden memnun kaldıklarıbelirlenmiştir. Kadınlaravajinal akıntı ve geleneksel yöntemlere ilişkin eğitim ve danışmanlık hizmeti verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as a descriptive study to determine the perception of women between 15 and 49 years of age about vaginal discharge and the traditional methods towards vaginal discharge. The samplewas comprised of 383 women selected among 188.307 women who referred to Gynecology Department of Cengiz Gökçek Gynecology and Obstetrics Hospital, Gaziantep. As a data collection tool, a questionnaire was used. The survey form comprised of three sections. Women's socio-demographic characteristics included in the first section,questions toward perceiving the normal vaginal discharge in the second section and an information form related to traditional methods toward normal vaginal discharge in the last section. The data obtained were analyzed in computed with SPSS for Windows, version 18 (Statistical Package For Social Sciences). In the analysis of data cause-effect relationships were statistically assessed by using percentage, Chi-square test and odds ratio (estimated relative risk). A statistically significant relationship was found between women's perception of normal vaginal discharge and age, presence of social security, defining the present discharge, presence of complaints such as discharge, itching and burning (p0.05). 40.1% of women find traditional methods effective and 75.6% are content with traditional methods. Consequently, women's levels of perceiving abnormal vaginal discharge were found to be low. Women satisfied using traditional methods. Women should be educated and consulted about vaginal discharge and traditional methods.