Diz ekleminde osteoartriti olan kişilerde transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS) ile iyontoforezis uygulamalarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 37934
  2. Yazar: DUYGU NECİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY KIRDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Diz eklem Osteoartritinde Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS) ile iyontoforezis ' in etkilerini karşılaş tırmak amacıyla K.K.T.C. Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastane si 'ne başvuran diz eklem OA'li 60 olgu tedaviye alınmıştır. Ol gular 15'er kişilik 4 gruba ayrılmıştır. I. gruba MgSC4 iyonto forezisi, hot pack ve egzersiz; II. gruba hot pack, TENS ve eg zersiz; III. gruba placebo iyontoforezis, hot pack ve egzersiz; IV. gruba hot pack, placebo TENS ve egzersiz uygulanmıştır. Tüm olguların, postür bozuklukları,antropomorf ik ölçümler, diz eklem hareketlerindeki limitasyonlar, kas kuvveti, fonksiyo nel aktivitelerdeki Jette FSÎ bağımsızlık, güçlük ve fonksiyo nel ağrı dereceleri, eklem ve sabah sertliği, yürüme ve merdiven inme-çıkma hızları değerlendirilmiştir. Her dört gruba uygula nan 10 seans tedavi, aktif ve pasif diz fleksiyonda artma ve aktif diz ekstansiyon limitasyonunda azalma, M. Hamstrings ve M.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A study was performed in order to see the effects of TENS and iontophoresis on 60 patients who were suffering from osteoarthritic knee in a T. R. N. C. Dr. Burhan Nalbantoglu Hospital. Four different physiotherapy programmes were applied for four groups. Each group was consisted from 15 patients. MgS04 iontophoresis, hot pack and, exercise were applied to the first group; hot pack, TENS and exercise were applied to the second group; placeo iontophoresis, hot pack and exercise were applied to the third group; hot pack TENS and exercise were applied to the fourth group. All the subjects were evaluated for their postural faults, antropomorf ic evaluations, muscle strength and shortness, knee joint range of motion, Jette FSI degree of dependence, dif f iculty and functional pain in functional activities, joint and morning stiffness, gait and climbing upstairs - downstairs velocity. Finally we observed that, active and passive knee flexion ROM and active knee extansion limitation, M. Hamstrings and M. Quadriceps femoris muscle strength and 10 maximum values, Jette FSI degree of difficulty and functional pain in some functional activities, joint stiffness were found to be better after the 10 seasons treatment in all 4 groups (p < 0.05). However MgSC4 iontophoresis, TENS and placebo TENS applications were found to be more effective in gait and climbing upstairs- downstairs velocity. We can conclude that, MgS04 iontophoresis and TENS applications have the similar effects of knee joint OA, after the 10 seasons treatment. 91