Farklı yaş gruplarında fiziksel uygunlukların değerlendirilmesi
- Tez No: 37935
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NURAY KIRDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Yaşlanma, zamanla organizma fonksiyonelliğinin, veya oganizmanın ortamdaki değişikliklere bağlı olarak adaptasyon yeteneğinin ilerleyici ve geri dönüşsüz azalmasıdır. Fonksiyonel iş kapasitesi ve fiziksel uygunluk kapasitesi de yaşlanmayla birlikte azalır. Günümüzde ilerleyen tıp bilimi syesinde yaşam süresi uzamakta ve yaşlı popülasyon artmaktadır. Toplumdaki tüm bireylerin fonksiyonel iş kapasitelerinde ve fiziksel uygunluk seviyelerinin arttırılması ve korunması, sağlıklı bir toplum oluşturulması açısından gereklidir. Bu amaçla her yaş grubundaki bireylerin fiziksel uygunluk seviyeleri belirlenerek, saptanan yetersizliklere veya eksikliklere yönelik egzersiz programları verilmeli ve kişiler aha aktif ve sağlıklı bir hayat sürdürmelidirler. Fiziksel uygunluk komponentleri üzerinde yaşın etkisini belirlemek amacıyla yapılan çalışmamızda, 120 sağlıklı olgu yer almıştır. Olgular, 20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69 ve 70- 70 yaş üstünde olmak üzere altı gruba ayrılmış ve her grupta 10'u erkek 10'u kadın toplam 20 olgu yer almıştır. Olgular, vücut kütle indeksi, postür analizi, normal eklem hareketi, solunum ve denge değerlendirmesi, kuvvet, fleksibilite, endurans, çeviklik, güç ve hız açısından incelenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aging is the progressive and the irreversible decrease of the function of the organism in time or the decrease of the adaptation ability of the organism due to the changing milieu as well as functional work capacity, the capacity of the physical fitness decreases with aging. Today, through the progressing medicine field, the human life duration gets longer and as a result, the old population increases. It is rather important to increase the efficiency and the level at the physical fitness of each individual within the society; thus a healthier society will be attained. As a result of this the physical fitness level of people belonging to each age group should be defined. According to the detected inefficiencies and the weakness, appropriate exercises should be advised, and thus individuals become more active and healthy. In this study, to figure out the importance of“age”on the physical fitness, components, 120 healthy individuals took place. Individuals were divided into 6 groups according to their ages: 20-29, 30-39, 40-49, 50-59, 60-69, 70-over, and in each group 10 male and 10 female, totally 20 individuals were tested. Individuals were examined according to the body mass index, posture analysis, range of motion, evaluation of respiration and balance, strength, flexibility, endurance, agility, power and speed. The relation between“age”and“physical fitness components”is examined through the correlation analysis, a method of statistics, and the negative effects of aging on individual physical fitness components found logical as a conclusion.