Down sendromlu çocuklarda duyu bütünlüğü, vestibular stimülasyon ve nörogelişimsel tedavi yöntemlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 37933
  2. Yazar: MİNE UYANIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Down Sendromlu çocuklarda fiziksel, kognitif ve dil gelişimlerindeki çeşitli problemler ve günlük yaşam aktivitelerinde kişisel-sosyal yeteneklerde gecikmiş gelişme, karmaşık tablolar oluşturarak bağımsızlığı etkilemektedir. Duyu Bütünlüğü, Duyu Bütünlüğü ve Vestibular Stimülasyon ve Nörogelişimsel tedavi yöntemlerinin bu çocuklarda, duyu-algı-motor bütünleşme fonksiyonlarına, kaba ve ince motor becerilere ve sonuç olarak günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlığa etkisini karşılaştırdığımız çalışmada üç farklı tedavi grubu oluşturulmuştur. Her tedavi grubuna 15'er Ds'Iu çocuk alınmıştır. Birinci tedavi grubuna Duyu Bütünlüğü tedavisi, ikinci tedavi grubuna Duyu Bütünlüğü tedavisi ve Vestibular Stimülasyon, üçüncü tedavi grubuna ise, Nörogelişimsel tedavi uygulanmıştır. Tedavi yöntemlerinin etkinliği; duyu- algı-motor, vestibular sistem değerlendirmesi ve ayrıca lokomotor beceri, ince el becerisi, koruyucu ekstansiyon ve denge reaksiyonları testleri ile değerlendirilmiştir. Araştırmamız sonucunda, 1. tedavi grubundaki çocuklarda tedavi sonrasında, duyu bütünlüğü ve ince el becerileri fonksiyonlarında görülen ilerleme istatistiksel olarak anlamlı bulunurken(p0.05). 2. tedavi grubundaki çocuklarda lokomotor becerinin yan testi dışında tüm yeteneklerde istatistiksel olarak anlamlı bir ilerleme bulunmuştur(p0.05).Bu bulgular sonucunda, Ds'Iu çocukların rehabilitasyonunda uyguladığımız tedavi yaklaşımlarının çocukların ihtiyacına göre kombine şekilde veya öncelikli sırada düzenlenerek kullanılmasının önemi ortaya çıkmıştır. 61
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Ds children, different deficits in the physical, cognitive and language development and delayed progress in the area of personal-social skills of daily living activities effect to independent viewing complex tables. In three treatment groups, we compared the effects of the Sensory Integrative Therapy, Vestibular Stimulation within Sensory Integrative Therapy and Neurodevelopmental Therapy on sensory integrative functions, gross motor and fine motor skills and finally independent in daily living activities. Each treatment groups consisted of fifteen Ds children. The first group received Sensory Integrative Therapy, the second treatment group received Vestibular Stimulation and Sensory Integrative Therapy and the third treatment group received Neurodevelopmental Therapy. Efficacy of treatment methods was assessed with Southern California Sensory Integration, Vestibular Function, Locomotor Skill, Manipulative Dexterity of hands and Protective Extension and Equlibrium Tests. Our results indicated that after the treatment sessions significant gains were obtained in the sensory integrative functions and fine hand skills of the first treatment group(p0.05). In the second treatment group, significant gains were found in all of the skills except locomotor skill-side test (p0.05). The results of our findings revealed that all the approaches can be used together or according to child's needs. 62