İsviçre esmeri ve siyah alaca sığırlarda bazı çevresel faktörlerin kolostrum kalitesi ve pasif immunite üzerine etkileri
Effect of some environmental factors on colostrum quality and passive immunity in brown swiss and holstein cattle
  1. Tez No: 379341
  2. Yazar: MURAT GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Sığırlarda bağışıklık döneminde, pasif immuniteyi sağlayan immunoglobulinler kolostrumdan sağlanır. Bu çalışmada, İsviçre Esmeri ve Siyah Alaca ırkından ineklerin kolostrum kalitesi ve buzağıların kan serumu immunoglobulin G (IgG) seviyesi üzerine etkili bazı çevresel faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Araştırmada 51 baş Esmer ve 39 baş Siyah Alaca ırkı inekten alınan toplam 90 adet kolostrum numunesi ve ineklerin yavrularına ait 90 tüp kan serumu analiz edilmiştir. Kolostrum ve serum IgG düzeyleri Elektroforez yöntemi ile ölçülmüştür. Bulgular: Irk, laktasyon sırası, süt verimi ve kuru dönem süresinin kolostrum IgG düzeyine etkisi istatistiksel olarak önemli bulunamamıştır (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: In cattle, the immunoglobulin, which assures immunity, is provided by colostrum intake. In this study, it was aimed to investigate some environmental factors, effecting colostrum quality and the level of calf blood serum immunoglobulin G (IgG). Material and Method: In the study, total 90 colostrum samples, collected from 51 Brown Swiss and 39 Holstein cattles and 90 tubes of blood serum, belonged to calves of the cattles, were analysed. Colostrum and serum IgG levels were measured by electrophoresis method. Results: Effect of breed, parity, milk yield and dry period on colostrum IgG level was not found to be statistically significant (P>0.05).