Ereğli koyunculuk üretme istasyonunda yetiştirilen siyah alaca ve esmer İsviçre sürülerinin döl ve süt verimi özellikleri
- Tez No: 57123
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM BOZTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Ill ABSTRAKT Yüksek Lisans Tezi ERE?Lİ KOYUNCULUK ÜRETİME İSTASYONUNDA YETİŞTİRİLEN SİYAH ALACA VE ESMER İSVİÇRE SÜRÜLERİNİN DÖL VE SÜT VERİM ÖZELLİKLERİ Seyhan Hodoğlugii Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilinı Dalı Danışman :Doç. Dr. Saim BOZTEPE : 1996, Sayfa :49 Jüri : Prof. Dr. Oktay YAZGAN : Doç. Dr. Saim BOZTEPE :Yrd. Doç. Dr. Ayhan ÖZTÜRK Bu araştırmada Ereğli Koyunculuk Araştırma İstasyonu Siyah Alaca ve Esmer İsviçre sürülerinin döl verimiyle ilgili altı ve süt verimi ile ilgili üç özellik bakımından performansları belirlenmiştir. En küçük kareler ortalamaları (EKKO) Siyah Alaca ve Esmer İsviçrelerde sırasıyla ilk damızlıkta kullanma yaşı (İDKY) için 577.70+20.05 gün (19 ay) ve 611.31±15.07 gün (20.1 ay), gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS) için 1.74± 0.11 adet ve 1.51+0.09 adet, servis peryodu (SP) için 133.23±17.3 gün ve 113.04±13.5 gün, gebelik süresi (GS) için 278.19±1.5 gün (9.15 ay) ve 289.96±1.4 gün (9.53 ay), buzağılama aralığı (BA) için 430.22+1 8. 1 gün (14. 15 ay) ve 408.85+12.7 gün. (13.44 ay), doğum ağırlığı (DA) için 43.13+0.5 kg ve 44.69+0.4 kg, laktasyon süresi (LS) için 288.37 +21 gün (9.48 ay) ve 284.06+12.7 gün (9.34 ay), süt verimi (SV) için 3842.88±1 29.47 kg ve 3467.47 ±106.6 kg, yağ verimi (YV) için 136.22+4.9 ve 121.75+4.0 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis MILK AND FERTILITY TRAITS OF HOLSTEIN AND BROWN SWISS HERDS REARED ERE?Lİ SHEEP PRODUCTION STATION Seyhan Hodoğlugil University of Selçuk Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : AssocProf. Dr. Saim BOZTEPE 1996, Page : 49 Jury : Prof. Dr. Oktay YAZGAN Assoc Prof. Dr. Saim BOZTEPE Assoc. Prof. Dr. Ayhan ÖZTÜRK The performances relevent to six reproductive and three productive traits were determined in Holstein and Brown Swis herds reared in Ereğli Sheep Production Staion. Lest squares means for Holstein and Brown Swiss breeds respectively were determined as 577.70±20.05 days (19 months) and 611.31+15.07 days (20.1 months), for first calving age (FCA), 1.74+ 0.11 time and 1.51+0.09 time, for number of insemination per conception (NİPC) 133.23+17.3 days and 113.04+13.5 days, for service period SP) 278.19±1.5 days (9.15 months) and 289.96±1.4 days (9.53 months), for gestation length (GL) 430.22±18.1 days(14.15 months) and 408.85+12.7 days(13.44 month), for calving interval (CI), 43.13+0.5 kg and 44.69±0.4 kg, for birth weight (BW) 288.37 +21 days (9.48 months) and 284.06+12.7 and (9.34 months), for lactation lenght (LL) 3842.88+129.47 kg and 3467.47 ±106.6 kg, for milk yield (MY) 136.22±4.9 and 121.75+4.0 kg for butter yield (BY).