Depresyon oluşturulmuş sıçanlarda glutamat nörotransmitter aktivite değişimlerinin tespiti ve beta laktam antibiyotiklerinin depresyon tedavisindeki muhtemel etkileri
The detection of glutamate neurotransmitter activity changing in depressed rats and contingent effects of beta lactam antibiotics in depression treatment
- Tez No: 379347
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HACIMÜFTÜOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
 - Yıl: 2014
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Depresyonun glutamat ile olan ilişkisini ortaya koymak, depresyon tedavisinde sıklıkla kullanılan antidepresan ilaç olan essitalopramın glutamat geri alım hızı üzerine etkisini ortaya koymak ve depresyonu beta laktam antibiyotiklerden biri olan glutamat taşıyıcılarının sayısını ve aktivitesini artırdığı tespit edilmiş olan seftriakson ile tedavi etmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Kronik öngörülemeyen stres modeli ile deney hayvanlarına 40 gün süreyle çeşitli stresörler uygulanarak depresyon oluşturulmuştur. Stresör uygulamasının 20. gününde rastgele kontrol, depresyon, essitalopram ve seftriakson olarak 4 gruba ayrılan deney hayvanlarının 2 grubuna 20 gün süreyle essitalopram ve seftriakson tedavisi uygulanmıştır. Deney sonunda davranış testleri yapılmış ve depresyonla ilişkilendirilen DS, CA ve CC beyin bölgelerinde in vivo voltametri tekniğiyle glutamat geri alım hızları ölçülmüştür. Bulgular: Kontrol grubuna göre depresyonlu hayvanların vertikal hareketlerinde farklılık görülmüştür. Toplam aldıkları mesafeler depresyon grubunda kontrol grubuna göre anlamlı farklılık göstermiştir. İn vivo voltametrik çalışmada depresyonda glutamat geri alım hızında yavaşlama görülmüştür. Sonuç: Essitalopram ve seftriakson depresyonda görülen davranış değişikliğini geri çevirmiştir. DS ve CC bölgelerinde essitalopram ve sefriakson tedavisi, CA3 bölgesinde ise sadece essitalopram tedavisi glutamat geri alımındaki yavaşlamayı düzeltmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to indicate the relationship between depression and glutamate, and to reveal the effect of escitalopram, an antidepressant, which is widely used in depression treatment and reuptake parameters of glutamate, and to treat depression with ceftriaxone, one of the beta lactam antibiotics which increased the number and activity of glutamte transporters. Material and Method: By chronic unpredicted stres model, by applying various stressors to experimental animals for 40 days, depression was formed. On the 20th day of stressor application, the treatment of escitalopram and ceftriaxone were applied for two groups of experimental animals divided as randomized control, depression, escitalopram and ceftriaxone for 20 days. At the end of the experiment, behavioral tests were made, and glutamate reuptake time in DS, CA and CC brain regions which are related with depresssion were measured by means of in vivo voltammetry technique. Results : It was observed that there was difference in vertical movements of the animals with depression in terms of control group. Total distances they moved indicated a meaningful distinction interms of control group. In this in-vivo voltametric study, It was also observed that there was a decrease in glutamate reuptake time in depression. Conclusion : Escitalopram and ceftriaxone reversed behavioural changes seen in depression. Escitalopram and ceftriaxone treatment in DS and CC region, and only escitalopram treatment in CA3 region corrected the decrease glutamate reuptake time.