Türkiye'de yetişen Gonocytisus angulatus (L.) spach bitkisi üzerinde farmakognozik araştırmalar
  1. Tez No: 37940
  2. Yazar: ASLI AYDINLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Bornova-îzmir' den toplanan Gonocytisus anguiatus (L.) Spach (Fabaceae) bitkisi üzerinde Farmakognozik araştırmalar yapılmıştır. Bitkinin köklerinde alkaloit; gövde, yaprak, çiçek, perikarp ve tohumlarında ise alkaloit ve flavonoit bulunduğu tespit edilmiştir. Bitkinin değişik kısımlarından elde edilen ham alkaloit karı şımlarından preparatif İTK ile izole edilen alkaloitler, standart bileşiklerin Rf değerleri, e. n. lan ve İR spektrumları ile karşılaştırılarak lupanin, rombifolin, anagirin, N-metilsitisin, sitisin ve N-formilsitisin olarak teşhis edilmiştir. Lupanin ve rombifolin yalnızca gövdeden izole edilmiştir. Sitisin tüm bitki kısımları için majör alkaloittir. Titrimetrik yöntemle kök, gövde, yaprak, çiçek, perikarp ve tohumlarda sırasıyla % 0.36, 0.41, 0.37, 0.39, 0.81 ve 0.89 oranında, sitisin üzerinden hesaplanmış total alkaloit bulunduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pharmacognosic researches were carried out on the various parts of Gonocytisus angulatus (L) Spach collected from Bornova-izmir. It was found that the plant material contains fiavonoids and alkaloids. In this study, the alkaloids isolated by preparative TLC were identified as lupanine, rhombifoline, anagyrine, N-methylcytisine, cytisine and N-formyicytisine by compairing their Rvalues, melting points and IR spectra with authentic samples. Cytisine is the major alkaloid in the all parts of plant. Lupanine and rhombifoline were isolated only from stem extract. The total yield of alkaloids in the roots, stem, leaves, flowers, pods and seeds are 0.36,0.41,0.37,0.39,0.81 and 0.89 % respectively.