Kloramfenikol'ün sığır polimorfnükleer lökosit (PMNL) fonksiyonları üzerindeki etkilerinin in vitro ve in vivo araştırılması
- Tez No: 37941
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER DEMET
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
46 6. ÖZET Bu çalışmada, kloramfenikol'ün hücresel savunmada önemli role sahip olan PMNL'lerin fagositoz ve mikrobisidal aktiviteleri (C. albicans'm hücre içi öldürülebilme yeteneği) üzerindeki etkisi araştırıldı. Çalışma, in vitro ve in vivo yapıldı. în vivo çalışmada, 8-13 aylık; yedisi dişi, ikisi erkek dokuz adet Holstein-Fresian sığır kullanıldı. İn vitro çalışmada, kloramfenikol uygulanmamış hayvanlardan alınan kan örneklerinden izole edilen nötrofiller'in 10 mcg/ml, 1000 mcg/ml ve 4000 mcg/ml düzeylerinde kloramfenikol ihtiva eden inkübasyon ortamlarında fagositik ve mikrobisidal aktiviteleri belirlenerek, kloramfenikol'ün PMNL fonksiyonları üzerindeki etkisi tespit edildi. Buna göre; 10 mcg/ml, 1000 mcg/ml'de PMNL fonksiyonlarında (fagositoz, mikrobisidal aktivite) bir değişiklik görülmezken, 1000 mcg/ml'de nötrofil başına düşen fagositik canlı C. albicans sayısının arttığı, 4000 mcg/ml'de ise fonksiyonlarda önemli derecede (P< 0.05) azalmanın olduğu saptandı. İn vivo çalışmada, 10 mg/kg CA dozunda 12 saat ara ile sabah-akşam günde iki kez, beş gün süre ile kloramfenikol uygulandı. Kan örneği, sabah uygulamasından 2.5 saat sonra alınarak, plazma kloramfenikol konsantrasyonu ölçümü ve PMNL izolasyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
47 7. SUMMARY In this study, effects of chloramphenicol on phagocytosis and microbicidal (intracellular kill of C. albicans) activity by polymorphonuclear leucocytes (PMNLs) that has an important role in the host defence mechanisms to infectious diseases were investigated. This study was performed in vitro and in vivo conditions. Nine Holstein- Fresian cows (8-13 months ages; 7 female, 2 male) were selected for in vitro study. Chloramphenicol were tested at 4000, 1000, and 10 mcg/ml of incubation mixture. The percentage of phagocytosis and microbicidal activity were determined for PMNLs isolated from blood of nine cows that weren't treated with chloramphenicol, in vitro study. Chloramphenicol had no effect on PMNL functions (phagocytosis and microbicidal activity) at 1000 and 10 mcg/ml concentrations. However, chloramphenicol caused significant increases in intracellular number of live C. albicans on per neutrophil at the intermediate (1000 mcg/ml) concentration.