Bazı biyokimyasal testlerin referans aralık belirleme çalışması
Study of determination of reference interval of some biochemical tests
  1. Tez No: 379414
  2. Yazar: HARUN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR BAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: 18-85 yaşları arasında sağlıklı bireylerde 27 klinik kimya testinin referans aralıklarını belirlemek. Direkt ve indirekt yöntemler kullanılarak belirlenen referans aralıklarını birbirleriyle ve cinsiyet açısından karşılaştırmak. Materyal ve Metot: IFCC'nin önerileri doğrultusunda C28-A3 dokümanında belirtilen prosedürlere göre kabul ve dışlama kriterleri esas alınarak seçilen referans bireylerden kan alındı ve 27 klinik kimya testinin laboratuvarımızda mevcut analitik sistemlerle ölçümleri yapıldı. LIS'te kayıtlı test verileri, veri tabanından SQL ile sorgulanarak analiz edildi. Analizler, direkt yöntemde MedCalc ve SPSS20 programları kullanılarak ve indirekt yöntemde Bhattacarya prosedürüne göre referans aralıkları bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the reference intervals of 27 clinical chemistry tests in healthy individuals whose ages vary from 18 to 85 and to compare the reference intervals, determined by both direct and indirect methods, with each other and in terms of gender. Materials and Method: Blood samples were taken from reference subjects selected on the basis of the inclusion and exclusion criteria with respect to procedures indicated in C28-A3 documentin accordance with the recommendations of IFCC then levels of 27 clinical chemistry tests were measured in our laboratory with current analytical systems. Test data recorded in LIS were analyzed using Structured Query Language (SQL) in database. Reference intervals were determined by direct method and indirect method using Bhattacharya procedure. For the calculations MedCalc and SPSS 20.0 statistical programs were used. Result: There were statistically significant differences between genders with respect to all selected biochemical tests (GGT, AST, ALT, LDH, AMLY, CK, CK-MB, T.