Etorikoksibin sıçanlarda böbrek iskemi-reperfüzyon hasarına etkisi
Effects of etoricoxib on rat renal ischemia-reperfusion injury
- Tez No: 379415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULMECİT ALBAYRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, Etorikoksibin sıçan böbrek dokusunda iskemi-reperfüzyon (İ/R) ile oluşturulan oksidatif hasara etkisini biyokimyasal ve immunohistokimyasal olarak araştırmaktır. Materyal ve Metot: Albino Wistar türü erkek sıçanlar, renal iskemi-reperfüzyon (RİR), 50 mg/kg etorikoksib+RİR (ETO-50), 100 mg/kg etorikoksib+RİR (ETO-100) ve şam operasyonu uygulanacak sağlıklı gruplara (SG) ayrıldı. Hayvanların ETO-50 grubuna 50 mg/kg etorikoksib, ETO-100 grubuna ise 100 mg/kg etorikoksib oral yoldan verildi. RİR ve SG sıçan gruplarına ise çözücü olarak distile su uygulandı. İlaçlar uygulandıktan bir saat sonra, 25 mg/kg tiyopental sodyum anestezisi altında tüm sıçanların (SG hariç) sol renal arter ve ven damarlarına klips konularak bir saat iskemi, üç saat reperfüzyon sağlandı. Bu süre sonunda çıkartılan böbrekler üzerinde biyokimyasal ve immunohistokimyasal incelemeler yapıldı. Bulgular: RİR, ETO-50, ETO-100 ve SG sıçan gruplarının böbrek dokusunda Malondialdehit (MDA) miktarı sırası ile 17.8±2.6, 8.3±0.5, 3.1±0.4 ve 1.4±0.3 µmol/gr protein olurken, Myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi 28.5±2.2, 12.3±1.3, 5.5±0.7 ve 2.6±0.6 u/mg protein, Total Glutatyon (tGSH) miktarı ise 2.6±0.6, 6.3±0.7, 12.6±1.2 ve 14.1±1.1 nmol/gr protein olmuştur. Ayrıca RİR, ETO-50, ETO-100 ve SG gruplarının böbrek dokusunda Siklooksijenaz-1 (COX-1) aktivitesi sırası ile 7.8±1.4, 7.0±0.8, 6.6±0.8 ve 8.8±1.4 u/mg protein iken, Siklooksijenaz-2 (COX-2) aktivitesi ise 17.6±1.5, 4.5±0.7, 2.3±0.5 ve 0.7±0.1 u/mg protein olarak ölçülmüştür. Ayrıca, MDA ve MPO düzeylerinin yüksek, tGSH miktarının ise düşük bulunduğu böbrek tübül ve glomerül hücrelerinde, Bcl-2'nin yaygınlık ve yoğunluk derecesi daha hafif olmuştur. Sonuç: Etorikoksib doza bağımlı olarak İ/R hasarını anlamlı önlemiştir. Bu çalışma sonuçları, etorikoksibin klinikte İ/R hasarının önlenmesinde kullanılabileceğini gösterir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the biochemical and immunohistochemical effects of etoricoxib on the oxidative damage created by IR on rat kidney tissue. Material and Method: Albino Wistar male rats were divided into: RIR, ETO-50, ETO-100 and SG groups. 100mg/kg etorikoksib was orally given to ETO-100 groups. Distilled water was given to RIR and SG groups. One hour ischemia and 3 hours reperfusion were provided with performing a surgical procedure to left renal artery and vein vessels on all rats (except for SG group) under the sodium thiopental anesthesia, after 1 hour from the administration of distilled water and etoricoxib. At the end of this procedure, biochemical and immunohistochemical evaluations were performed on kidney tissues. Results: MDA values in kidney tissues of RIR, ETO-50, ETO-100 and SG groups were 17.8±2.6, 8.3±0.5, 3.1±0.4 and 1.4±0.3µmol/gr protein, while MPO activities were 28.5±2.2, 12.3±1.3, 5.5±0.7 and 2.6±0.6u/mg protein and tGSH values were 2.6±0.6, 6.3±0.7, 12.6±1.2 and 14.1±1.1 nmol/gr protein respectively. Otherwise, COX-1 activities in the kidney tissues of RIR, ETO-50, ETO-100 and SG groups were 7.8±1.4, 7.0±0.8, 6.6±0.8 and 8.8±1.4u/mg protein, while COX-2 activities were respectively determined as 17.6±1.5, 4.5±0.7, 2.3±0.5 and 0.7±0.1u/mg protein. MDA and MPO levels were found higher, tGSH level lower in kidney tubules and glomeruli cells while the density and currency of Bcl-2 was lower. Conclusion: Etoricoxib significantly prevented the I/R injury depends on the dose. The results of this study show that etoricoxib can be used in clinics to prevent I/R injury.