İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'ne başvuran pediyatrik yaş gruplarında biyokimyasal testlerin referans aralıkları çalışması
Constitution of reference intervals of biochemical tests in pediatrics in İstanbul Medical Faculty,İstanbul University
  1. Tez No: 352644
  2. Yazar: MÜGE KANMAZ ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT DİLBER TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Biyokimya Laboratuarı'nda 01.01.2008 ile 31.12.2012 tarihleri arasında çalışılmış 18 teste ait ölçüm sonuçlarını kullanarak bu testlerin indirekt referans aralıklarının hesaplanması ve elde edilen referans aralıklarının, literatürdeki ve analizör firmaların sağlamış oldukları referans aralıkları bilgileri ile karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu tarihler arasında laboratuvarımıza başvuran 0-18 yaş çocukların albumin(ALB), alkalen fosfataz(ALP), alanin transaminaz(ALT), aspartat transaminaz(AST), kan üre azotu (BUN), kreatin kinaz(CK), ?-glutamil transferaz(GGT), Glikoz(GLU), yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol(HDL-K), kreatinin(KRE), laktat dehidrojenaz(LDH), düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol(LDL-K), total bilirubin(TBİL), total kolesterol(TKOL), total protein(TPRO), trigliserit(TRİG), ürik asit(ÜRAS), çok düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol(VLDL-K) testlerine ait, ayıklanmış 439.457 adet sonuç dâhil edildi. Cinsiyete göre yaş grupları ayırıldı. Gruplar aralarındaki anlamlı fark açısından incelendikten sonra, yeterli sayıya sahip olmayanlar çalışmadan çıkarılırken, aralarında anlamlı fark olmayan gruplar birleştirildi. Birleştirilmiş yaş gruplarının alt ve üst limit değerleri ve bunlara ait %90 güven aralıkları Medcalc istatistik programı kullanılarak hesaplandı. Bulgular: ÜRAS hariç bütün testlerde, üretici firmanın sunmuş olduğu referans aralıklarına göre farklılıklar tespit edildi. Ancak en çarpıcı bulgular lipit parametrelerinde gözlendi. HDL kolesterol alt sınırında, risk sınırlarının daha altında düşüklük ve LDL kolesterolde üst sınırda yükseklik gözlenmiştir. ALT ve AST üst limitlerinde düşüklük tespit edilirken, bazı yaşlarda GGT, LDH, CK, KRE, BUN, TG ve TBİL'de düşüklük, TKOL, ALB, TPRO ve GLU'da yükseklikler bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda elde ettiğimiz pediatrik yaş gruplarına ait referans aralıkları toplumumuza özgü pediatrik referans aralıklarının belirlenmesi için planlanan çok merkezli proje için bir ön çalışmadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to calculate the reference intervals of 18 tests in pediatrics via indirect method on test results performed at Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Pediatry Laboratory, between 01.01.2008 and 31.12.2012 period and to compare these reference intervals with the reference intervals stated in literature provided by the manufacturer. Materials and Methods: 439.457 depoluted results of albumin(ALB), alkaline phosphatase(ALP), alanine transaminase(ALT), aspartat transaminase(AST), blood urea nitrogen(BUN), creatin kinase(CK), ?-glutamil transferase(GGT), Glikoz(GLU), high density lipoprotein colesterol(HDL-K), creatinine(KRE), laktat dehidrogenase(LDH), low density lipoprotein colesterol (LDL-K), total bilirubin(TBİL), total colesterol(TKOL), total protein (TPRO), triglyceride(TRİG), uric acid(ÜRAS), very low density lipoprotein colesterol (VLDL-K) tests obtained by the laboratory information system were included our study. Dataset separated into different age groups in different gender. The groups had included insufficient number and exhibited no statistical difference were combined, if not were excluded. Rreference intervals were calculated using Medcalc statistic software. Results: Except URAS, for all tests differences were detected. Most striking results were in lipid parameters. The lower limit of HDL-K was lesser and the upper limit of LDL-K was more even than the cardiovasculary risk limits. TG was exhibiting the limits of the manufacturers. Upper limit of ALT and AST were low and for some ages GGT, LDH, CK, KRE, BUN, TG ve TBİL limits were low and TKOL, ALB, TPRO ve limits were high. Conclusion: The referance limitss of pediatrics we obtained in our study is a preliminary study for establishing the referance intervals of our own society via a project will be performed multicentrically.