Doğu Anadolu Bölgesinde erken başlangıçlı iskemik inme vakaları için bir risk faktörü olarak asimetrik dimetil arginin, nitrik oksit ve endotelyal nitrik oksit sentazın değerlendirilmesi
Evaluation of asymmetric dimethylarginine, endothelial nitric oxide synthase and nitric oxide as a risk factor for early-onset ischemic stroke cases in Eastern Anatolia Region
  1. Tez No: 379416
  2. Yazar: AYDIN ŞÜKRÜ BENGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT SAİT KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: İnme, batı dünyasında iskemik kalp ve kanser hastalığından sonra morbiditenin ve mortalitenin üçüncü nedenidir. Sağ kalan beş hastanın biri daha sonraki 5 yıl içinde tekrar inme geçirmektedir. Bu da sağlık sistemini ve ekonomiyi yoğun bir yüke sokmaktadır. NO, NOS enziminin katalizlediği bir reaksiyon ile sentezlenir. eNOS, NOS enzim ailesinin endotelyal kökenli bir izoenzimidir ve endotel disfonksiyonu ile ilişkisi bilinmektedir. ADMA, insanda NO biyosentezinin majör inhibitörüdür. Bu çalışmanın amacı Doğu Anadolu bölgesinde erken başlangıçlı iskemik inme vakaları için NO, eNOS ve ADMA'nın bir risk faktörü olarak değerlendirilme ihtimallerinin araştırılmasıdır. Materyal ve Metot: Bu çalışma 81 akut iskemik inme hastası ve 50 sağlıklı kontrol grubu üzerinde yürütüldü. Plazma NO ve eNOS analizleri ticari kit kullanılarak ELISA yöntemi ile ADMA analizleri de HPLC yöntemi ile yapıldı. Bulgular: Plazma ADMA ve eNOS düzeyleri iskemik inme hastalarında kontrol grubuna göre daha yüksek, NO düzeyleri daha düşük tespit edildi. İstatistiksel olarak fark sadece eNOS ve NO'da tespit edildi. Hasta ve kontrol grubunda, sırasıyla, eNOS düzeyleri 568.29 pg/mL ve 335.51 pg/mL, NO düzeyleri 58.46 µmol ve 61.22 µmol, ADMA düzeyleri 596.8 nmol/L ve 517.6 nmol/L olarak tespit edildi. Sonuç: Akut iskemik inmeli hastalar daha yüksek plazma ADMA ve eNOS, daha düşük NO düzeylerine sahip olmalarına rağmen, NO düzeyleri ile hastalık arasında anlamlı ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In the western coutries stroke is the third leading cause of mortality and morbidity after ischemic heart and cancer. One of the five surviving patients undergoes stroke in the next five years and this brings forth a heavy load on the health system and the economy. NO is syntesized by a reaction catalyzed by the NOS. eNOS is an endothelial isoenzyme of NOS enzyme family and its relation with endothelium disfunction is well-known. ADMA is the major inhibitor of NO biosynthesis in human beings. The aim of this study is to evaluate ADMA, eNOS and NO as a probable risk factor for early-onset ischemic stroke cases in eastern Anatolia region. Material and Method: This study is carried out with 81 individuals with early-onset ischemic cases and 50 healty control group. NO and eNOS analysis were done with the ELISA technique and ADMA analysis with the HPLC technique. Commercial kits were used in all of the analyses. Results: Plasma ADMA and eNOS levels were found to be higher in patients with respect to control group, whereas NO levels were lower. Statistically significant difference was only obtained in eNOS and NO levels. For patients and control group eNOS levels were 568.29 pg/mL and 335.51 pg/mL, NO levels were 58.46 µmol and 61.22 µmol and ADMA levels were 596.8 nmol/L and 517.6 nmol/L, respectively. Conclusion: Although the patients with early-onset ischemic stroke were seen to have a higher plasma ADMA and eNOS and a lower plasma NO level, no significant correlation was found between the disease and NO.