Tavşanda vaz deferens ve aortada Fluparoksan'ın pre ve postsinaptik alfa-adrenerjik reseptör bloke edici etkisi
Pre-and postsynaptic alpha-adrenergic receptor blacking effects of fluparoxan in rabbit vas deferens and aorta
  1. Tez No: 37942
  2. Yazar: AYŞE SAİDE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECDET DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Yeni bir o^-adrenerjik reseptör blokörü olan fluparoksanın pre- ve postsinaptik oc2-adrenerjik reseptörlerdeki etkinliğinin araştırılması amacı ile yapılan bu in vitro çalışmada, tavşan vaz deferensi ve tavşan aortası üzerinde çalışılmış ve fluparoksanın etkinliği, bilinen bir o^-adrenerjik reseptör antagonist* olan yohimbinle karşılaştınlmıştır. Çalışmada a2-adrenerjik reseptör agonistleri olarak da kionidin ve B-HT 933 kullanılmıştır. Preparatlar temparatürü 37 °C'de sabit tutulan, % 95 02 - % 5 C02 kanşımı ile gazlandmlan ve Krebs-Henseleit solüsyonu içeren 25 ml'lik organ banyosuna alınmıştır. Tavşan vaz deferensinin prostatik yanlan supramaksimal voltaj, 0.1 Hz ve 1 ms şartlannda uyanlarak kasılma cevaplan elde edilmiş ve bu cevaplann agonistlerle inhibisyonunda antagonist ilaçlann etkinlikleri karşılaştınlmlştu". Aortada ise benzer şekilde, agonistlerle elde edilen kasılma cevaplannın antagonist ilaçlarla inhibisyonu araştınlmıştır. Tavşan vaz deferensinde elektriksel stimülasyonla elde edilen kasılma cevaplan, kionidin ve B-HT 933 ile doza bağımlı olarak inhibe edilmiş, ortama iki farklı konsantrasyonda uygulanan yohimbin ve fluparoksan, bu agonistlerle elde edilen konsantrasyon-cevap eğrilerini anlamlı olarak, paralel bir şekilde ve maksimum cevabı etkilemeden sağa kaydırmışlardır. Elde edilen pA2 değerleri mukayese edildiğinde, kionidin ve B-HT 933'e karşı yohimbinle elde edilen pA2 değerlerinin (8.000 ± 0.112 ; 7.912 ± 0.160), fluparoksanla elde edilen değerlerden (7.423 ± 0.152 ; 7.049 ± 0.108) anlamlı olarak büyük olduğu görülmüştür. Tavşan aortasında kümülatif tarzda ilave edilen kionidin, konsantrasyona bağımlı bir şekilde kasılma oluşturmuş ve iki farklı 27konsantrasyonda uygulanan yohimbin ve fluparoksan, klonidin kontrol konsantrasyon-cevap eğrisini anlamlı olarak, paralel bir şekilde sağa kaydırmış ve maksimum kasılma cevabı değişmemiştir. Yohimbin, klonidine bağlı kasılma cevaplarını inhibe etmede, fluparoksana göre oldukça etkin bulunmuştur. Sonuç olarak, tavşan vaz deferens ve aorta preparatında yohimbin ve fluparoksan için bulunan pA2 değerleri karşılaştırıldığında, her iki dokuda da, yohimbinin fluparoksana göre daha potent olduğu saptanmıştır. Çalışmada ayrıca B-HT 933'ün İntrinsik aktivitesinin klonidine göre anlamlı olarak düşük olduğu görülmüştür. 28
Özet (Çeviri)
BÖLÜM VII SUMMARY PRE- AND POSTSYNAPTIC OC-ADRENERGIC RECEPTOR BLOCKING EFFECTS OF FLUPAROXAN IN RABBIT VAS DEFERENS AND AORTA In this in vitro study, the effectiveness of fluparoxan, a new 0C2- adrenergic receptor blocking agent, on pre- and postsynaptic o^-adrenergic receptors has been studied in the isolated rabbit vas deferens and aorta. The results obtained with fluparoxan have been compared with those of yohimbine, a well-know c^-adrenergic receptor antagonist. In the study, clonidine and B-HT 933 were used as c^-adrenergic receptor agonists. The tissues were suspended in 25 ml organ bath containing Krebs- Henseleit solution, which was maintained at a constant temperature of 37° C and bubbled with a gas mixture containing 95 % 02 and 5 % C02- In order to compare the effectiveness of yohimbine and fluparoxan on presynaptic 02- adrenergic receptors, the prostatic halves of rabbit vas deferens were electrically stimulated at supramaximal voltage, 0.1 Hz and 1 ms duration. In addition, the inhibitory potencies of yohimbine and fluparoxan on rabbit aorta contractions induced by agonist drugs have been examined. Contractile responses of rabbit vas deferens obtained by electrical stimulation were dose-dependently inhibited by both clonidine and B-HT 933. Two different concentrations of yohimbine and fluparoxan produced significant, parallel rightward displacement of agonists concentrations-response curves without any reduction in the maximum responses. When compared, the pA2 values for yohimbine against clonidine and B-HT 933 (8.000 ± 0.1 12 ; 7.912 ± 290.160) were significantly greater than the values obtained with fluparoxan (7.423 ±0.152; 7.049 ±0.108). In rabbit aorta, cumulative addition of clonidine caused a concentration- dependent contraction. Two different concentrations of yohimbine and fluparoxan shifted significantly and parallel fashion to the right the clonidine control concentration-curves with no change in the maximum responses. It was found that yohimbine was much more effective than fluparoxan in inhibiting the clonidine-dependent contractile responses. As a conclusion, when the pA2 values calculated for yohimbine and fluparoxan were compared, it was found that yohimbine was more potent than fluparoxan in these two tissues. It was also determined mat, the intrinsic activity of B-HT 933 was significantly lower than that of clonidine.. 30