Tavşan vaz deferens ve aortasında alfa-adrenerjik reseptörler ve kalsiyum kanallarına kastrasyonun etkisi
The Effects of castration alpha-adrenergic receptors and calcium channels in rabbit vas deferens and aorta
  1. Tez No: 71044
  2. Yazar: HÜLYA DALGIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET Sunulan bu in vitro çalışma, kastrasyon işlemi uygulanan tavşanlardan 30 gün sonra alınan vaz deferens ve torakal aorta preparatlarında gerçekleştirilmiştir. Kastrasyonun, vaz deferensde elektriksel stimülasyon ve noradrenalin uygulanmasıyla elde edilen cevaplar ile torakal aortada KCI kasılmasının nifedipinle inhibe edilebilirliğini ne şekilde değiştirdiği araştırılmıştır. Kontrol ve deneme grubundan alınan preparatlar, temparatürü 37°C'de sabit tutulan, % 95 O2 - % 5 CO2 karışımı ile gazlandırılan ve Krebs-Henseleit solüsyonu içeren 25 ml'lik organ banyosuna alınmıştır. Vaz deferenslere supramaksimal voltaj, 0.1 Hz, 1 ms süre ve supramaksimal voltaj, 10 Hz ve 0.5 ms süre olmak üzere iki farklı stimülasyon uygulanmıştır. Torakal aortada ise 40 mM KCI'le elde edilen kasılma cevabı üzerine kümülatif tarz da uygulanan nifedipinin gevşetici etkisi incelenmiştir. Kontrol grubundan farklı olarak kastre tavşan vaz deferensinde düşük frekanslı elektriksel alan stimülasyonu ile tviç kasılma cevapları alınamazken, yüksek frekansta elde edilen bifazik cevabın NANK komponenti silinmiştir. Stimülasyon uygulanmayan bölümde ise, ekzojen olarak verilen noradrenaline bağlı kasılma cevabının tonik fazının kastrasyon işlemi sonrasında kaybolduğu ve spontan kasılmaların oluştuğu görülmüştür. Kontrol ve deneme grubuna ait tavşanların torakal aortalarında 40 mM KCI'le oluşturulan kasılmalar üzerine kümülatif tarzda ilave edilen nifedipin konsantrasyona bağımlı bir şekilde gevşeme oluşturmuş ve her iki grupta nife dipinle elde edilen maksimum gevşeme cevapları farksız bulunmuştur. Benzer durum deneme grubunda nifedipin için hesaplanan ICbo değeri (3.12 ± 1.05x1 (T7 M) ile kontrol grubundaki değer (2.52 ± 0.59x1 0"7 M) ^ için de sözkonusudur.Sonuç olarak, tavşan vaz deferensinde adrenerjik ve NANİK sinir aracılı cevapların regülasyonunda testosteronun da rol oynadığı buna karşın, bu hormonun torakal aortada nifedipine duyarlı kalsiyum kanallarının kinetiğini değiştirmediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
BÖLÜM 7 SUMMARY THE EFFECTS OF CASTRATION «^ADRENERGIC RECEPTORS AND CALCIUM CHANNELS IN RABBIT VAS DEFERENS AND AORTA This in vitro investigation has been studied in the isolated vas deferens and thoracic aorta obtained from castrated rabbits. The effects of castration on the response of vas deferens to the electrical stimulation and noradrenalin administration and the changes on inhibition of KCI induced contraction of thoracic aorta by nifedipine have been investigated. Preparations obtained from control and castrated groups suspended in 25 ml organ bath containing Krebs-Henseleit solution, which was maintained at a constant temperature of 37°C and bubbled with a gas mixture containing 95 % 02 and 5 % CO2. Two different stimulations were applied to vas deferenses that are supramaximal voltage, 0.1 Hz, 1 ms duration and supramaximal voltage, 10 Hz, 0.5 ms duration. In addition, the inhibitory effect of nifedipine applied cumulative doses on contraction induced 40 mM KCI was examined. Contrary to the control group, in the castrated rabbit vas deferens no tvic response to the low frequency electrical stimulation was observed and NANC component of biphasic response to the high-frequency electrical stimulation was abolished. In the nonstimulated section of this study, tonic phase of the contraction response to noradrenalin was abolished and spontaneous contractions occured. 28The maximum inhibitory effects of nifedipine and IC50 values were same for ail groups. As a result, it has been concluded that adrenergic and NANC nerves in rabbit vas deferens were sensitive to the testosterone, however, no effect of castration on the calcium channels was observed in rabbit thoracic aorta. 29