Yenidoğan bebeği olan annelerin bebek banyosu konusundaki görüşleri ile uygulamalarının sosyal destek algısı ve kaygı düzeyine etkisi
The influence of mothers' opinions about baby bath, who have newborn babies, and their implementations upon social support and state anxiety level
- Tez No: 379462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu araştırma yenidoğan bebeği olan annelerin bebek banyosu konusundaki görüşleri ile uygulamalarının aileden algıladıkları sosyal destek ve durumluk kaygı düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma Ocak 2012-Eylül 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Yapılan güç analizi sonucunda 256 anne araştırmanın örneklem grubunu oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında Anket Formu, Aileden Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ve Durumluk Kaygı Ölçeği kullanılmış olup veriler araştırmacı tarafından annelerle yüzyüze görüşülerek toplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS 15.0 paket programında yüzdelik dağılımlar ve ortalamalar, Pearson korelasyon analizi, t testi, varyans analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis varyans analizi kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada etik ilkelere bağlı kalınmıştır. Bulgular: Çalışmada annelerin aileden algılanan sosyal destek düzeylerinin iyi ve durumluk kaygılarının hafif düzeyde olduğu bulunmuştur. Annelerin aileden algılanan sosyal destek ölçeği puan ortalamaları arttıkça durumluk kaygı ölçeği puan ortalamalarının düştüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study has been carried out with the purpose of examining the influence of the mothers' opinions about baby bath, who have newborn babies, and their implementations upon social support perceived from the family and the state anxiety level. Material and Method: The study has been done as a descriptive type. It was carried out between January (2012) and September (2013). As a result of the power analysis which was done, 256 mothers constituted the sample group of the study. In the collection of the study data `Questionnaire Forms', `Social Support Scale Perceived from Family' and `State Anxiety Inventory' have been used and the data was collected by the researcher thereby meeting with the mothers face to face. The analysis of the data was carried out by being used percentage distributions and averages in SPSS 15.0 package program, Pearson Correlation Analysis, T Test, Variance Analysis, Mann Whitney, U Test and Kruskal Wallis Variance Analysis. It has been adhered to ethical issues in the research process. Results:It has been found out in the study that mothers social support level perceived from the family is good and their state anxiety is mild. It has been determined that as the point averages of the mothers social support scale perceived from family increases, the average points of the state anxiety inventory decreases.