KOAH'lı hastalarda hastalık algısının yalnızlık ve stresle başetme üzerine etkisi
Perceptions of disease in patients with COPD loneliness and coping with stress effects on
- Tez No: 379461
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL ASİ KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışma KOAH'lı hastalarda hastalık algısının yalnızlık ve stresle başetme üzerine etkisini, belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi ve Erzurum Bölge Eğitim Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniklerinde 10.04.2013-15.08.2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihler arasında KOAH tanısıyla ilgili hastanelerde yatan araştırma kriterlerine uyan ve araştırmayı kabul eden hastalar oluşturmuştur. Araştırma toplam 200 hastayla tamamlanmış olup evrenden örneklem seçimine gidilmemiştir. Verilerin toplanmasında 'Soru Formu', 'HAÖ' , 'UCLA Yalnızlık Ölçeği' ve 'SBÇTÖ' kullanılmıştır. Veriler SPSS 16.0 paket programında değerlendirildi. Bulgular: Hastaların hastalığın başlangıcından beri en fazla soluk almada güçlük, yorgunluk, güç kaybı, ağrı, baş ağrısı, hırıltılı soluma ve kilo kaybı yaşadıkları belirlendi. Bu belirtilerin hastalıkları ile ilgili olduğunu belirttikleri tespit edildi. Bu çalışma sonucunda hastaların hastalıkları hakkında olumsuz duygulara sahip oldukları ve hastalıklarını kontrol edemeyecekleri düşüncesinin hakim olduğu belirlendi. Hastaların büyük bir çoğunluğunun hastalığın uzun süreceğini, hastalığın geçici olmaktan çok kalıcı olduğunu ve yaşamının geri kalan süresini bu hastalıkla geçireceğine ilişkin görüşlere sahip oldukları belirlendi. Hastaların yalnızlık ölçeğinin toplam puan ortalaması 37.45±13.805 olup orta düzeyde yalnızlık yaşadıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is made to describe the effect of perception of illness in coping with stress and loneliness on patients with COPD. Material and Method: The study was made between 10/04/2013 and 15/08/2013 dates at Atatürk University Research Hospital and Erzurum Zone Education and Research Hospital in chest diseases clinics. The population of study are constituted patients with a diagnosis of COPD and accepting the study between 10/04/2013 and 15/08/2013 dates. A total of 200 patients completed the study and sample selection was not taken from the universe. The collections of data are included“Questions Forms”“PIS (The Perception of Illness Scale)”and“ LC (UCL Loneliness Scale)”and“CSS (The Coping with Stress Scale)”. Datas were evaluated with SPSS 16.0 programme. Results: It was determined that patients have difficulty in breathing, fatigue, loss of strength, pain, headache, wheezing, weight loss since the beginning of the disease and patients said that these symptoms are related to their diseases. It was seen that patients have negative feelings about their diseases and it is so common that these patients think they can't control their diseases. It was found that the majority of patients think their diseases will last for long, and these diseases are permanent rather than being temporary and they are going to have them in the rest of their life spans. The average total point is 37.45±13.805 in loneliness scale and it means that patients are alone in middle level.