Çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin hatalı uygulama eğilimleri ve etkileyen faktörler
Malpractice trends of the nurses working in a paediatric clinic and the factors affecting
  1. Tez No: 379463
  2. Yazar: EMEL ODABAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDA ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Araştırma çocuk kliniklerinde çalışan hemşirelerin hatalı uygulama eğilimleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Araştırma Trabzon il merkezinde faaliyet gösteren bir üniversite, üç devlet hastanesi ve üç özel hastanenin çocuk kliniklerinde Eylül 2011- Eylül 2013 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmanın evrenini belirtilen hastanelerin çocuk kliniklerinde görev yapan 195 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş, araştırmanın evreni aynı zamanda örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu ve Malpraktise Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde; yüzdelik dağılımlar, ortalamalar, t testi, tek yönlü varyans analizi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis varyans analizi, Pearson korelasyon ve Cronbach alfa katsayı hesaplaması kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin, Malpraktise Eğilim Ölçeği?nden aldıkları toplam puan ortalamasının 4.63±0.31 olduğu ve hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimlerinin düşük düzeyde olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin Malpraktise Eğilim Ölçeği?nin alt boyutlarından en az hata eğilimine sahip oldukları alt boyutun ?ilaç ve transfüzyon uygulamaları?, en fazla hata eğilimine sahip oldukları alt boyutun ise ?düşmeler? olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim : The study has been carried out as a definitive study in order to determine the malpractice trends of the nurses working in a paediatric clinic and the factors affecting. Material and the Methot: The study has been carried out in the paediatric clinics of a university hospital, three state and three private hospitals in Trabzon between September 2011 and September 2013. The scope of the study has been constituted by 195 nurses working in the paediatric clinics of the aforementioned hospitals. The study was conducted with the all of these nurses without using the sampling method. Personal Information Form and Malpractice Trend Scale have been used for the collection of data. Percentage distribution, averages, t test, ANOVA, Mann Whitney U test, Kruskal Wallis variance analysis, Pearson correlation and Cronbach alpha coefficient calculation have been used for the data analysis. Results : It has been determined that the total average point of the participant nurses is 4.63±0.31 according to the Malpractice Trend Scale, and nurses? tendency to make a medical mistake is at a low level. It has also been determined that sub-dimension of the Malpractice Trend Scale where the nurses have the minimum tendency level of making a mistake includes `medication and transfusion implementations?, the other sub-dimension where the nurses have the maximum tendency level of making a mistake includes `fallings?.