Yatırım iklimini belirleyen unsurlar: Türkiye uygulaması
Investment climate factors determining: Turkey application
- Tez No: 379482
- Danışmanlar: PROF. DR. NISFET UZAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Küreselleşmenin ve rekabetçiliğin arttığı günümüzde ülkeler için iktisadi büyüme önem kazanmıştır. İktisadi büyümenin sağlanabilmesi için yatırımları çekebilecek uygun yatırım ortamları olması gerekir. İktisat literatürüne“yatırım iklimi”olarak giren uygun yatırım ortamını etkileyen faktörler, hükümetler tarafından oluşturulan politikalardan etkilenmektedir. İyi bir yatırım ikliminin oluşturulması hükümet düzenlemeleriyle doğrudan ilgilidir. Bu yüzden yatırım iklimini etkileyen unsurların belirlenmesi, uygun politikalar geliştirilmesi için hükümetlere avantaj sağlayacaktır. Bu çalışmada yatırım iklimini etkileyen faktörler ve ülkemizdeki mevcut durumları incelenmiştir. Uygulama bölümünde kullandığımız değişkenlerden Kredi, Altyapı, Vergi değişkenlerinin yatırımlar üzerindeki etkisi pozitif işaretlidir. Asgari ücret düzeyinin yatırımlar üzerinde negatif bir etki göstermesi beklenirken anlamsız bir sonuç bulunmuştur. Seçim değişkeni olarak aldığımız Genel Seçimlerin yatırımlar üzerindeki etkisi anlamsız, Kriz değişkeninin etkisi ise negatif yönde ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
By increasing of globalization and competition at the present day, economic growth has gained importance for countries. Appropriate investment environment which can attract investment should be facility, in order to ensure the growth of economics. The factors which influence appropriate investment environment and are known as investment climate in economics literature are affected by the policies created by governments. The creation of a good investment climate is directly related to government regulations. Therefore, identification of factors affecting the investment climate will provide benefits to the governments for developing applicable policies. In this study, the factors affecting the investment climate and the current situation of our country have been examined. The effect of Loans, Infrastructure and Tax variables,which are the variables that we use in application section, an investment is a positive mark. While it is expected that minimum wage level shows a negative effect an investments, a meaningless result is found. General elections which we take into consideration as election variable have a meaningless effect on investments. The effect of crisis variables is negative.