T.C Kültür Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletme Merkezi(DÖSİM)Ankara merkez mağazasında satışa sunulan deri ürünlerin dekoratif sanatlar açısından incelenmesi
Analyse of leather goods which are put up for sale at the Ankara store of DÖSİM (ministry of culture and tourism, centre of working capital enterprise) in terms of decorative arts
- Tez No: 379481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOMRİS YALÇINKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dekoratif Sanatlar Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
DÖSİM Merkez mağazasında satışa sunulan deri ürünler, çeşitlilik ve kültürümüzü yansıttığı için incelenmesi gereken bir konu olarak gözlemlenmiştir. Bu amaçla ?T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesi Merkezi (DÖSİM) Ankara Merkez Mağazasında Satışa Sunulan Deri Ürünlerin Dekoratif Sanatlar Açısından İncelenmesi? tez konusu olarak seçilmiştir. Yapılan ön araştırmada DÖSİM Merkez mağazasında satışa sunulan deri ürünler ile ilgili herhangi bir çalışma yapılmamış olması bu araştırmanın konu başlığını oluşturmada etkili olmuştur. Araştırmada DÖSİM Merkez mağazasında satışa sunulan deri ürünlerden 60 adedinin kullanılan malzeme, teknik, renk, bezeme, kompozisyon özellikleri incelenmiş, elde edilen veriler tablolar halinde sunulmuştur. Araştırmanın kavramsal çerçevesi Bölüm III'de literatür taramalarından elde edilen veriler ışığında derlenmiştir. Bunlar; Döner Sermaye İşletmesi Merkezi (DÖSİM) hakkında genel bilgiler, derinin tanımı, deri sanatının tarihi gelişimi, derinin elde edilmesi, derinin işlenmesi, deri çeşitleri ve özellikleri, dekoratif deri ürün yapımında kullanılan araç ve gereçler, dekoratif deri ürün yapımında uygulanan temel deri teknikleri, dekoratif deri ürün yapımında uygulanan temel deri süsleme teknikleri, dekoratif deri ürünlerin kullanım alanlarıdır.
Özet (Çeviri)
Leather goods which are put up for sale at the DÖSİM observed and considered to be analysed in that showing variety and reflecting our culture. For that purpose, ?Analyse of Leather Goods which is Put Up for Sale at the Ankara Store of DÖSİM (Ministry of Culture and Tourism, Centre of Working Capital Enterprise) in Terms of Decorative Arts? was chosen as the title of this thesis. At the preliminary investigation, it?s confirmed that there is no scientific work about the leather goods of the DÖSİM. This was an important factor to form the thesis topic. 60 selected leather goods was analysed, in terms of material, techniques, colour, decoration and composition in the context of research. And these results were presented on the tables. The conceptual framework of the research was edited in the light of literature review in section III. These are; general information about DÖSİM, definition of the leather, historical evolution of the leather art, acquiring of the leather, engraving of the leather, varieties and properties of the leather, tools and equipments that are used for making up the decorative leather products, basic leather techniques, basic adornment techniques and the usage areas of decorative leather products.