6102 Sayılı Türk Ticaret Kanunu çerçevesinde borsaya kote anonim şirketlerde elektronik genel kurul sistemi
Electronic general assembly meeti̇ng system in stock exchange listed companies with in the framework of the Turkish Commercial Code No. 6102
  1. Tez No: 379485
  2. Yazar: SEREN EYÜBOĞLU KILAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızın konusunu 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ile sermaye şirketlerine ilişkin getirilen önemli yeniliklerden biri olan elektronik ortamda genel kurul sistemi oluşturmaktadır. Borsaya kote anonim şirketlerde zorunlu olan Elektronik Genel Kurul Sistemi, genel kurul toplantılarına ilişkin tüm işlemlerin Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından sağlanan elektronik platform ve yazılım üzerinden gerçekleştirilebildiği bir bilişim sistemini ifade etmektedir. Pay sahiplerinin genel kurul toplantılarına katılımını kolaylaştırmak ve böylelikle Anonim şirketlerde yaşanan güç boşluğu sorunun giderilmesi amacıyla genel kurul toplantılarına elektronik ortamda katılıma imkan verilmiştir. Elektronik ortamda katılma, yalnızca bulunma değil; görüş açıklama, öneride bulunma ve oy kullanmayı ifade etmektedir. Elektronik genel kurul sisteminde gerçekleştirilecek tüm işlemlerin işlem yapanlarca güvenli e-imza ile imzalanması zorunludur.
Özet (Çeviri)
One of the important innovation regarding to capital companies brought by Turkish Code of Commerce No. 6102, Electronic General Assembly System constitutes the subject of our study. Electronic general assembly system that is obligation for companies listed on the stock exchange refers to an information system through which all transactions regarding general assembly meetings can be performed via the electronic platform and software provided by The Central Registry Agency. To facilitate attendance of shareholders to general assembly meetings and in order to solve the problem experienced power gap in joint stock companies, attendance to general meetings is enabled in electronic environment. Electronic attendance is not just to participate it refers to express opinion, make suggestions and vote. All transactions relating to general assembly meetings must be signed by those who process all transactions with e-signature.