Payları borsada işlem gören şirketlerde kâr payı dağıtımı
Dividend distribution in companies whose shares are traded in the stock exchange
- Tez No: 526903
- Danışmanlar: PROF. KORKUT ÖZKORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Payları borsada işlem gören şirketlerin yapısı itibari ile 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu yanı sıra Sermaye Piyasası Kurulu'nun çıkardığı birçok tebliğ ve çeşitli düzenlemelere tabi olmasından ötürü, bu şirketlerde kâr payı dağıtımı süreci fazla sayıda değişkene bağlı kalmaktadır. Bu noktada, bütün bu düzenlemeler ışığında kâr payına ilişkin genel kurul kararının alınmasından, kâr payının ilgililere ödenmesine kadar devam eden süreçlerin ne şekilde işlemesi gerektiğini tespit etmek oldukça titiz ve dikkatli inceleme gerektirmektedir. Payları borsada işlem gören her şirket yapısı itibariyle bir anonim şirket ve niteliği itibariyle halka açık şirket olsa da; her halka açık şirketin ve her anonim şirketin payları borsada işlem görmemektedir. Fakat Sermaye Piyasası Kanunu'nun emredici hükümleri çerçevesinde her halka açık anonim şirketin, payları borsada işlem gören şirkete dönüşmesinin de 2 yıllık zaman meselesi olduğu da bir gerçektir. Bu nedenle, payları borsada işlem gören şirketlerde kâr payı dağıtımı konusunun önemi daha da artmaktadır. Çalışmamızda payları borsada işlem gören şirketlerde kâr payı dağıtımı süreci her yönüyle ele alınmaya çalışılmıştır. İşbu çalışmada sırasıyla konunun kavramsal altyapısı; uygulanacak kurallar; kâr payı dağıtımının ön şartları; genel kurul ve yönetim kurulun yetkileri; pay sahipleri ve diğer hak sahiplerinin bu süreçteki konumu; kâr payının ödenme şekli ve vergilendirilmesi; kâr payına ilişkin ortaya çıkabilecek sorumluluğu ile ilgili açıklama ve tespitlerimize yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The dividend distribution process in companies whose shares are traded in the stock exchange depends on a large number of variables, since because of its structure these companies are subject to the Turkish Commercial Code numbered 6102, to the Capital Markets Law numbered 6362, as well as to the various communiqués and regulations issued by the Capital Markets Board. In this regard, it is necessary to carry out a rigorous and careful examination in the light of all these regulations to determine how the dividend distribution process, starting from the general assembly decision up to the payment of dividend to the relevant beneficiaries, shall be carried out. Although every company whose shares are traded in the stock exchange is a joint stock company in terms of structure and publicly owned by its nature; the shares of each publicly held company and the shares of each joint stock company might not be traded on the stock exchange. However, it is also a fact that in the framework of the mandatory provisions of the Capital Markets Law, every publicly held company turns to a company whose shares are traded in the stock exchange is a two-year period of time. For this reason, the importance of subject on dividend distribution in companies whose shares are traded in the stock exchange is increasing. In the present study, we tried to explain comprehensively the dividend distribution process in companies whose shares are traded in the stock exchange. Particularly, we made explanations and determinations on the conceptual framework of the subject, the applicable rules; prerequisites for dividend distribution; authority of the general assembly and the board of directors; position of shareholders and other rights holders in this process; the manner in which the dividends are paid and taxed; the responsibility that may arise regarding the profit share respectively.