Batman şartlarında güneş enerjili katodik koruma sisteminin tasarımı
The design of cathodic protection system with solar energy in batman conditions
  1. Tez No: 379488
  2. Yazar: MEHMET SELİM REŞİTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ ARGUNHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Makine Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Katodik koruma yeraltına veya sualtına yerleştirilmiş boru ve diğer metal malzemelerde korozyonu önlemek için kullanılan ve bilinen yöntemlerin en etkili olanıdır. Dış akım kaynaklı katodik koruma metale dıştan bir doğru akım uygulanarak yapılır. Trafo / Redresör (T/R) ünitesinin gerilimi ayarlanarak ve metalin potansiyel gerilimi metal korozyona uğramayacak değerlere getirilerek korozyon tamamen önlenebilir. Elektronik ve bilgisayar teknolojisinin hızla gelişmesi ile beraber T/R ünitelerinin dizayn ve kontrol şekli de değişmiştir. Elektrik enerjisinin ulaşmadığı açık arazilerde veya deniz içerisinde güneş pilleri vasıtasıyla katodik koruma uygulamasına imkân sağlanabilir. Bolca güneş alan şehirlerden birisi olan Batmanda, Güneş enerjisi ile petrol, doğalgaz boru hatlarının veya metal malzemeden imal edilmiş herhangi bir boru hattının katodik korumasını sağlayacak sistemin Batman şartlarında uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cathodic protection is the most effective protection method as knowning today that is used for protecting underground or underwater metals from corrosion. Impressed current cathodic protection of a metal is done by applying a direct current. Transformer / Rectifier (T/R) unit voltage and metal by setting the voltage potential of metal corrosion values will be brought completely corrosion can be prevented. The rapid development of electronics and computer technology together with the T/R unit the design and shape control has changed. Of the electrical energy does not reach the open sea or in solar cells through the opportunity for the application of cathodic protection can be provided. Plenty of sun city area, one of the Batman, Solar energy, oil, natural gas pipe lines, metal or any material of the pipeline cathodic protection system to provide the Batman in terms of applicability was investigated.