Ti-6Al-4V alaşımının delinmesinde kesme parametrelerinin delik üzerine ve kesici takıma etkisinin araştırılması
Investigating of effect on hole and cutting tool of cutting parameters in drilling of Ti-6Al-4V alloy
- Tez No: 379487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAHYA HIŞMAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Talaşlı imalatın temel hedefi, üretilecek iş parçasının geometrik ve boyutsal tamlığıyla birlikte yüzey kalitesinin ve çapak yüksekliğinin istenen sınırlar içerisinde ekonomik olarak sağlanmasıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan Ti-6Al-4V alaşımlarının üstün özelliklerinden dolayı delinmesi oldukça zordur. Bu nedenle yapılan bu çalışmada, tungsten karbür (WC) ve yüksek hız çeliği (HSS) matkaplarla, kesme hızı ve ilerlemenin farklı kombinasyonları için Ti-6Al-4V malzemenin kuru kesme şartlarında delinmesinde yüzey pürüzlülüğü, delik çapındaki sapma, çapak yüksekliği, sıcaklık, talaş oluşumu ve takım aşınması üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The basic target of machining is to provide the workpiece to be manufactured with surface quality and burr height within the limits economically together with geometrical and dimensional preciseness. Today, it is quite hard to drill widely utilized Ti-6AL-4V alloys due to their superior properties. Therefore, in this study, the effects on surface roughness, deviation in hole diameter, burr height, temperature, chip formation and tool wear were investigated in drilling Ti-6AL-4V under dry cutting conditions for various cutting speed and feed rate with tungsten carbide (WC) and high speed steel (HSS) drills.