Havada ayırma güvence sistemlerine yeni bir yaklaşım
A new approach to airborne seperation assurance system
  1. Tez No: 379495
  2. Yazar: RAMAZAN KÜRŞAT ÇEÇEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN KORUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Uçaklar arasında yapılan ayırma işlemlerinin etkili ve emniyetli bir şekilde yapılması hava trafik hizmetleri için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada, havada ayırma güvence sistemine dayalı çarpışma ihtimalinin belirlenmesi ve uygun çözüm önerisinin bulunması üzerine araştırmalar yapılmıştır. Çarpışma ihtimalinin belirlenebilmesi için uçakların yörünge tahminlerinin yapılması gerekmektedir. Pozisyon bilgisi hesaplanırken determinist yöntem kullanılmıştır. Bu yöntem uçaklar hakkındaki konum bilgilerinin tam olarak bilindiği kabulüne dayanan bir yöntemdir. Çözüm önerileri uçaklar arasındaki göreceli irtifaya, göreceli mesafeye, irtifalarına, baş açılarına, minimum ayırma mesafesine ve hızlarına göre verilir. Çözüm önerisi yatay eksende ya da dikey eksende verilebilmektedir. Uygulanan çözüm önerileri ile uçakların hızlarında değişiklik yapılmadan sadece baş açıları ve tırmanma açıları değiştirilerek uçaklar arasındaki minimum ayırmanın sağlanması hedeflenmiştir. Tasarımı yapılan bu algoritma bilgisayar ortamında gerçekçi çarpışma ihtimalleri sayesinde test edilmiştir. Algoritmanın test edilmesi için MATLAB programı seçilmiş ve bu algoritmanın ürettiği çözüm önerileri grafikler yardımıyla görsel hale getirilmiştir. Uygulanan çözüm önerileri sonrasında uçaklar izlenmeye devam edilmiştir ve uyguladıkları çözüm önerileri sayesinde bir daha olası bir çarpışma ihtimali gözlemlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Safe and effective aircraft separation processes hold great significance for air traffic services. In this study, a new approach for aircraft conflict detection and resolution is demonstrated. In order to estimate the probability of aircraft collision, the current positions of aircraft and their trajectories are required to be known. The deterministic approach is used for the estimation of the positions of the aircrafts in the study. This approach is based on the assumption that the trajectories between the aircrafts are already known. The resolution algorithm is given according to the relative altitudes, relative ranges, altitudes, heading angles, minimum separation and velocity between the aircrafts and the resolution algorithm can be seen on the horizontal or vertical axis. Through the resolution algorithms, without any change of the velocity of the aircrafts, the heading angles and flight path angles of the aircrafts are altered with the aim of maintaining the minimum separation between the two aircrafts. This proposed algorithm is tested via MATLAB with realistic conflict scenarios as simulation. As a result of the resolution algorithm given, no other probability of conflict is detected.